Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Expandable-Computing-System
SLP-WHG-EtherCAT
Series: SLP
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue SLP-WHG-EtherCAT is an expandable industrial computing system that supports EtherCAT communication protocols, making it suitable for real-time control applications. It features a fanless design and operates within wide temperature ranges, providing reliable performance in harsh industrial environments. The system's modular design allows for flexibility and scalability, making it ideal for automation, robotics, and other industrial applications requiring precise communication and control
Key Features
- 8th Gen Intel Core SoC i7/i5/i3 & Celeron BGA Processor
- 2 x 260-pin DDR4 2133 MHz SO-DIMM Socket, up to 32GB Max (Non ECC Only)
- Rich I/O, 3-USB3.1, 3-HDMI, 4-COM, 3-LAN, 1-EtherCAT Port
- 1 x Key A M.2 2230 supports Wi-Fi & BT Module, 1 x M.2 Key-B 3042/2242/2260/2280 with
- internal SIM slot
- Fanless operation temperature from 5°C ~ 50°C
- CE/FCC Class A
- Wide range DC power input from +12~24V
- Up to 128-axis motion control & 11200 I/O point control
- EtherCAT cycle times up to 125μs
- Wide range of compatible EtherCAT slaves
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-8665UE Processor (15W, 8M Cache, up to 2.0 GHz), Intel® Core™ i5-8365UE Processor (15W, 8M Cache, up to 1.8 GHz), Intel® Core™ i3-8145UE Processor (15W, 4M Cache, up to 1.6 GHz), Intel® Celeron® Processor 4305UE (15W, 2M Cache) |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-pin SODIMM socket Max. up to 32GB DDR4 2133MT/s |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS 256 Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | EMX-WHLGP |
| TPM | Onboard TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 5~50°C (41˚F ~ 122˚F) w/Industrial SSD, ambient w/ 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 217 mm x 115 mm x 220 mm |
| Weight | 2.6 kg (System), 3.4 kg (w_Package) |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 10Grms, IEC 60068-2-29, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | Complied with ISTA 2A |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-A 2230 for Wi-Fi & BT Module, 1 x M.2 Key-B 3042/2242/2260/2280, supports SATA 3/PCIe lll x 1/USB 2.0 and internal SIM slot 1 |
|---|---|
| PCIe | 1 x PCIe*1 slot, 1 x PCIe*4 slot, w/EtherCAT Master Card: Compliant with PCI Express 2.0 Single-lane (X1) PCI Express (Connector: RJ45 x1) |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 3042/2242/2260/2280, support SSD(share with expansion slot) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5" Drive Bay (internal) |
Rear I/O
| USB | 3 x USB3.1 Gen1, 1 x USB Type C w/o ALT mode |
|---|---|
| LAN Port | 3 x RJ-45 GbE, 1 x RJ45 for EtherCAT |
| Power Button | 1 x Power On/Off |
| COM Port | 4 x RS-232 |
| LED Indicator | 1 x Power LED, 1 x HDD LED |
| SIM Slot | 1 x Internal SIM slot |
| Wire-Control Power On/Off | 2-Pin Terminal Block |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Processor Graphics |
|---|---|
| Resolution | 3 x HDMI 1.4b: 3840 x 2160 @ 30 Hz |
Certifications
| Certification Information | CE/FCC Class A |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219-LM, 2 x Intel® I210-IT |
|---|
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
|---|
Software Support
| OS | Win 10 64bit, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | 8th Gen Intel® Core™ Processor Core™ SoC i7/i5/i3 & Celeron® BGA Processor, Fanless Expandable Slot PC with EtherCAT Master Controller, SLP-WHG-86-A1-3R (i7-8665UE), SLP-WHG-83-A1-3R (i5-8365UE), SLP-WHG-81-A1-3R (i3-8145UE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant