Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Expandable-Computing-System
SLP-WHG-TSN
Series: SLP
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue VMS-CFS-M12 is a modular computing system designed for vehicular applications, featuring M12 connectors for robust and secure connectivity. It supports a fanless design and operates over a wide temperature range, making it suitable for demanding environments. This system is ideal for applications that require durable, reliable connections and robust performance, especially in mobile and industrial settings.
Key Features
- 8th Gen Intel Core SoC i7/i5/i3 & Celeron BGA Processor
- 2 x 260-pin DDR4 2133 MHz SO-DIMM Socket, up to 32GB Max (Non ECC Only)
- Rich I/O, 3-USB3.1, 3-HDMI, 4-COM, 3-LAN, 4-TSN Gigabit Ethernet
- 1 x Key A M.2 2230 supports Wi-Fi & BT Modulle, 1 x M.2 Key-B 3042/2242/2260/2280 with
- internal SIM slot
- Fanless operation temperature from -20°C ~ 50°C
- CE/FCC Class A
- Wide range DC power input from +12~24V
- Support TSN Timing and Synchronization for Time-Sensitive Applications compliant to IEEE 802.,1AS-Rev/AS, and IEEE 1588V2
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-8665UE Processor (15W, 8M Cache, up to 2.0 GHz), Intel® Core™ i5-8365UE Processor (15W, 8M Cache, up to 1.8 GHz), Intel® Core™ i3-8145UE Processor (15W, 4M Cache, up to 1.6 GHz), Intel® Celeron® Processor 4305UE (15W, 2M Cache) |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-pin SODIMM socket Max. up to 32GB DDR4 2133MT/s |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS 256 Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | EMX-WHLGP |
| TPM | Onboard TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -20~50°C (41˚F ~ 122˚F) w/Industrial SSD, ambient w/ 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 217 mm x 115 mm x 220 mm |
| Weight | 2.6 kg (System), 3.4 kg (w_Package) |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 10Grms, IEC 60068-2-29, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | Complied with ISTA 2A |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-A 2230 for Wi-Fi & BT Module, 1 x M.2 Key-B 3042/2242/2260/2280, supports SATA 3/PCIe lll x 1/USB 2.0 and internal SIM slot 1 |
|---|---|
| PCIe | 1 x PCIe*1 slot, 1 x PCIe*4 slot, w/ASIX TSN Card: Quad Port TSN Gigabit Ethernet PCIe NIC Card |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 3042/2242/2260/2280, support SSD(share with expansion slot) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5” Drive Bay (internal) |
Rear I/O
| USB | 3 x USB3.1 Gen1, 1 x USB Type C w/o ALT mode |
|---|---|
| LAN Port | 3 x RJ-45 GbE, 4 x RJ45 for TSN Gigabit Ethernet |
| Power Button | 1 x Power On/Off |
| COM Port | 4 x RS-232 |
| LED Indicator | 1 x Power LED, 1 x HDD LED |
| SIM Slot | 1 x Internal SIM slot |
| Wire-Control Power On/Off | 2-Pin Terminal Block |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Processor Graphics |
|---|---|
| Resolution | 3 x HDMI 1.4b: 3840 x 2160 @ 30 Hz |
Certifications
| Certification Information | CE/FCC Class A |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219-LM, 2 x Intel® I210-IT |
|---|
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
|---|
Software Support
| OS | Win 10 64bit, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | 8th Gen Intel® Core™ Processor Core™ SoC i7/i5/i3 & Celeron® BGA Processor, Fanless Expandable Slot PC with TSN Gigabit Ethernet PCIe NIC Card, SLP-WHG-86-A1-2R (i7-8665UE), SLP-WHG-83-A1-2R (i5-8365UE), SLP-WHG-81-A1-2R (i3-8145UE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant