Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Modular-Computing-System
EMS-EHL-4COM isolation
Series: EMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EMS-EHL-4COM-isolation is a modular industrial computing system featuring Intel® Elkhart Lake processors. It is designed with 4 isolated COM ports, making it ideal for applications that require secure and stable serial communication. The fanless design and wide operating temperature support ensure reliability in harsh industrial environments. Its modular design allows for flexible configuration, making it suitable for various industrial applications.
Key Features
- Intel® Celeron®/Atom™ J6413/x6425E SoC BGA Processor
- 1 x 260-pin SODIMM socket Max. up to 32GB DDR4 3200MT/s
- Rich I/O, 4-USB3.2, 2-USB2.0, 1-DP, 1-HDMI, 6-COM (4COM w/2.5KV isolation), 2-LAN, 1-8bit GPIO
- Support 5G (Sub-6G) module, HDMI 2.0b (4K @ 60Hz), LAN 2.5G Base-Tx GbE
- Fanless operation temperature from -40°C ~ 70°C (WT) / 0°C ~ 65°C (ST)
- CE, FCC Class B, LVD 62368-1, IP50
- Wide range DC power input from +9~36V
- Support HW TPM 2.0
- Support IET modules
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J6413 (1.5M Cache, up to 3.00Ghz), ST, Tj=105°C, Intel® Atom® Processor x6425E(1.5M Cache, up to 3.00Ghz), WT, Tj=-40°C ~105°C |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin SODIMM socket Max. Up to 32GB DDR4 3200 MT/s |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltages monitoring |
| SBC | EBM-EHLS |
| TPM | TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (w/SSD) ambient w/ 0.5 air flow, WT sku, x6425E, -40°C ~ 60°C (w/SSD) ambient w/ 0.2 air flow, WT sku, x6425E, 0°C ~ 65°C (w/SSD) ambient w/ 0.5 air flow, ST sku, J6413, 0°C ~ 55°C (w/SSD) ambient w/ 0.2 air flow, ST sku, J6413 |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 240mm x 150mm x 64 mm (w/ IET module) |
| Weight | 1.9 kg (System), 2.7 kg (w_Package) |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 55Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| IP Rating | IP 50 |
| Mounting Kit | Wall mount kit (standard), DIN RAIL (optional) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042, PCIex2, or ( PCIex1+USB3.1 GEN1), or (SATAIII + USB 3.1 GEN2), USB2.0, SIM Slot for LTE Cards), *Default is PCIex1/SATAIII+USB3.1 GEN1, others through BIOS Modification., 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIex1, USB2.0) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/2280, support SATA, 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA (share with expansion slot) |
|---|
Front I/O
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off |
|---|---|
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow)- M.2 B-key SATA, 1 x LTE LED (Green)- M.2 B-key PCIe, 1 x Wifi LED (Green)- M.2 E key |
| COM Port | 2 x COM RS232/422/485 (select via BIOS, auto flow control via HW) |
| Digital I/O | 1 x 8-bit GPIO (DB9) |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
| Wire-Control Power On/Off | 1 x 2-Pin Terminal Block for wire-control power on/off |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.1 Gen.2 (10Gbp/s), 2 x USB 3.1 Gen.1 (5Gbp/s), via USB Hub |
|---|---|
| COM Port | 4x RS232/422/485 (2.5KV isolation) |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| Audio | 1 x Mic-in,1 x Line-out |
| DP | 1 x DP 1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S (co-lay with ALC897) HD codec |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics for 10th Gen Intel® Processors |
|---|---|
| Resolution | DP++ 1.4: 4096x2304 @ 60Hz, HDMI 2.0b : Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B, LVD 62368-1 |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I226-IT |
|---|---|
| Specification | 2 x 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10 64bit / Win 11 64 bit/ Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Elkhart Lake Atom®/Celeron® Processor Fanless Rugged Embedded System, w_4COM Isolation IET Module, EMS-EHL-X64-A1-4R (x6425E), EMS-EHL-J64-A1-4R (J6413) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant