Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
ECS-APCL
Series: ECS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue ECS-APCL is a compact computing system designed for industrial use, powered by Intel® Apollo Lake processors. It features a fanless design, multiple I/O ports including USB, HDMI, and LAN, and supports wide operating temperature ranges. This system is ideal for applications requiring reliable and efficient computing in harsh environments, offering robust performance in a compact and durable form factor.
Key Features
- Intel® Celeron® Processor J3455
- 1 x 204-pin DDR3L1600/1333MHz SO-DIMM socket, supports up to 8GB, 4GB installed as default.
- 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0
- 1 x DP++, 1 x HDMI (Dual Display)
- 1 x M.2 Key B 3042/2242/2260 supports SSD, 64GB installed as default.
- 1 x M.2 Key A 2230 supports WiFi module
- 2 x Intel i211AT Gigabit Ethernet
- 2 x SMA connector (optional)
- 60W Adapter (DC in 12V@5A)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455, 2M Cache, up to 2.30 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1600MHz SO-DIMM, supports up to 8 GB, 4GB installed as default. |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535min. and 1sec. or 1min./step. |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | EPX-APLP |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) (w/SSD), ambient w/0.5 m/s air flow, -10°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) (w/SSD), ambient w/0.2 m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 75°C (-4°F ~ 167°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 120.6 x 95.2 x 49.8 mm |
| Weight | 1Kg |
| Mounting Kit | L-bracket (Optional) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042, PCIex2, or ( PCIex1+USB3.1 GEN1), or (SATAIII + USB 3.1 GEN2), USB2.0, SIM Slot for LTE Cards), *Default is PCIex1/SATAIII+USB3.1 GEN1, others through BIOS Modification., 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIex1, USB2.0) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key B 3042/2242/2260 supports SSD, 64GB installed as default. |
|---|
Front I/O
| Power Button | 1 x Power on/off Button w/ LED |
|---|---|
| USB | 1 x USB 2.0 |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| Audio | Line-Out |
| Antenna | 2 x SMA Connector (Optional) |
| AC/DC Input | DC Jack (lockable) |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC897 |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Celeron® SoC Integrated Graphics |
|---|---|
| Resolution | DP++: 4096 x 2160 @ 60Hz, HDMI: 3840 x 2160 @ 30Hz, 2560 x 1600 @ 30Hz |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel i211AT GbE controller |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Power Mode | ATX |
|---|---|
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/5A AC-DC 60W Adapter |
Software Support
| OS | Win 10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | ECS-APCL-3455-B1R:Intel® Celeron® J3455 Processor Pico-ITX Fanless Box PC |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant