Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPC-APL
Series: EPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EPC-APL is a compact computing system powered by Intel® Apollo Lake processors. It features a fanless design, multiple I/O ports including USB, HDMI, and LAN, and supports a wide temperature range, making it suitable for industrial applications. This system is designed for reliability and efficiency in various industrial environments, providing robust performance in a compact form factor.
Key Features
- Intel® Pentium®/Celeron® Processor
- Single DRAM Socket, Max. Up to 8GB DDR3L 1866MHz
- Rich I/O, 1-VGA, 1-COM, 2-HDMI, 2-LAN, 4-USB3.0, 2-Antennal Mounting
- Fanless Operating from -10°C ~ 50°C
- Wide Range DC Power Input from 12V ~ 26V
- Compact Size, 177mm x 123mm x 43.5mm
- Optional VESA / DIN-Rail Kit
- TPM 2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Pentium® Processor N4200 (2M Cache, up to 2.5 GHz), Intel® Celeron® Processor N3350 (2M Cache, up to 2.4 GHz), Intel® Celeron® Processor J3455 (2M Cache, up to 2.3 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin SO-DIMM Socket, Max, Up to 8GB DDR3L 1866MHz |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step. |
| BIOS Information | AMI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU Temperature, Voltage with Auto Throttling Control |
| SBC | ECM-APL2 |
| TPM | TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With extended temperature peripherals:-10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) with 0.2m/s air flow, With 2.5” hard drive: 0°C ~ 40°C (32°°F ~ 113°F) with 0.2m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 177mm x 123mm x 43.5 mm (7” x 4.8” x 1.7”) |
| Weight | 2.65lbs(1.2KG) |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SDD : 50G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, Z Axis |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | Stand (Default), VESA Mount kit (Factory Option), Din Rail kit (Factory Option) |
Expansion
| mPCIe | 1 x Full size mini PCIe (SATA/PCIE/USB2.0), 1 x Half size mini PCIe (PCIE/USB2.0) |
|---|
Storage
| mSATA | 1 x mSATA |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5” Drive Bay (7mm) |
Front I/O
| Power Button | 1 x Power Button |
|---|---|
| LED Indicator | 1 x LED for Storage Access |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485(Jumper&BIOS) |
| LED Indicator | 2 x LED for Power On/Off & Storage Access |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| VGA | 1 x VGA |
| HDMI | 2 x HDMI 1.4b |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Cover |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics 500 (N3350/J3455), Intel® HD Graphics 505 (N4200) |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA: Max. Resolution 1920 x 1200@60Hz, 2 x HDMI 1.4b: Max. Resolution 3840x2160@30Hz (HDMI 1.4b) |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B, UKCA |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I210AT |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx Gigabit Ethernet Compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/5A AC-DC 60W Adapter |
Software Support
| OS | Win 10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Pentium®/Celeron® Processor Fanless Tiny System, EPC-APL-42-C2-1R (N4200), EPC-APL-33-C2-1R (N3350), EPC-APL-34-C2-1R (J3455) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant