Product Datasheet
20 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPC-ASL
Series: EPC

The Avalue EPC-ASL is a compact fanless box computer powered by the Intel Processor N97 (6M cache, up to 3.60 GHz), pairing efficient x86 performance with onboard TPM 2.0 security. Based on the ECM-ASL SBC, it accepts DDR5 4800MHz memory up to 16GB and provides an M.2 Key-B 2242 slot plus an internal 2.5" SATA III drive bay for flexible storage in a rugged 177 x 127 x 57 mm chassis. The EPC-ASL offers dependable industrial connectivity: dual 2.5GbE RJ-45 (Intel I226-V), two RS-232 COM ports, front and rear USB (USB 3.2 Gen2 and USB 2.0), and DisplayPort 1.4a plus HDMI 2.0b each up to 4096x2160 @ 60Hz. A wide 12/24V input with selectable 60W/120W adapters, CE/FCC/UKCA certification, and 0–50°C operation make it a robust, compliant edge node for Windows 10/11 or Linux.
Key Features
- Intel Processor N97 (6M cache, up to 3.60 GHz), fanless
- 1 x DDR5 4800MHz SO-DIMM, up to 16GB
- Onboard TPM 2.0 (based on ECM-ASL SBC)
- M.2 Key-B 2242 + internal 2.5" SATA III drive bay
- Dual 2.5GbE RJ-45 (Intel I226-V)
- DP 1.4a + HDMI 2.0b, 4096x2160 @ 60Hz
- Front/rear USB 3.2 Gen2 + USB 2.0, 2 x RS-232
- Wide 12/24V input, 60W/120W adapter options
- CE / FCC Class B / UKCA certified, 177 x 127 x 57 mm
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Processor N97 (6M Cache, up to 3.60 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, Max. up to 16GB |
| BIOS Information | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature and Voltage with Auto Throttling Control |
| TPM | On Board TPM 2.0 |
| SBC | ECM-ASL |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B, (3042/3052/2242 (PCIe x1, USB 3.2 GEN1,USB 2.0), 1 x M.2 Key-E, (2230, 1 x PCI-e x1, USB 2.0 Signal) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B, 2242, PCIe x 1) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5 Drive Bay (SATA3, 7mm) |
Front I/O
| USB | 2 x USB2.0 |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power Button |
| Reset Button | 1 x Reset Button |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED, 1 x Storage Access LED |
| Audio | 1 x Mic-in, 1 x Line-out |
Rear I/O
| USB | 3 x USB 3.2 Gen2, 1 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS232 |
| LAN Port | 2 x RJ-45 (2.5GbE) |
| DP | 1 x DP 1.4a |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics |
|---|---|
| Resolution | HDMI 2.0b Max resolution 4096 x 2160@60Hz, DP 1.4a Max resolution 4096 x 2160@60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel Ethernet Controller I226V |
|---|---|
| Data Rate Per Port | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | Typical +12V/24V |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is Default Setting) |
| Adapter | 60W AC to DC Adapter (Default)/ 120W AC to DC Adapter (Option), Note1: 60W for general mode (storage, communication, display, USB port, room temp.), Note2: 120W for full load mode (general mode pluses max. workload and operating temp.) |
Software Support
| OS | Win10, Win11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B, UKCA |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | With extended temperature peripherals: 0°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 177 x 127 x 57mm(6.97" x 4.96 x 2.24”) |
| Vibration Test | With SSD: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SSD: 10G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, Z Axis |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | Wall Mount Kit (Default) |
Ordering Information
| Ordering Information | EPC-ASL-N97-A1-1R | Intel® Processor N97 Fanless Compact System |
|---|