Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPC-BYT2
Series: EPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EPC-BYT2 is a compact computing system designed for industrial applications, powered by Intel® Bay Trail processors. It features a fanless design and offers multiple connectivity options, including USB, HDMI, and LAN ports. This system is ideal for environments requiring reliable performance in a compact form factor, with support for wide temperature ranges, ensuring durability in harsh conditions.
Key Features
- Intel® Celeron® Processor J1900
- Intel® Valleyview D SoC
- One 204-pin SODIMM Socket Up to 8GB DDR3L 1333MHz SDRAM
- Rich I/O, 1 VGA, 1 HDMI,1 COM/2COM, 2 LAN, 4 USB, 2 Antenna mounting
- Expansion Slot Supports 2 Mini PCIe Slot
- Wide Range DC Power Input from 12 ~ 26V
- Fanless Operating from -10 ~ 45°C
- Compact Size, 175mm x 110mm x 40mm
- Optional Wall Mount Kit / VESA / DIN-Rail
- Supports TPM 1.2 (Factory Option)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J1900, 2M Cache, up to 2.42 GHz |
|---|---|
| System Memory | One 204-pin SODIMM Socket Up to 8GB DDR3L 1333MHz SDRAM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS, 64Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature, Voltage with Auto Throttling Control |
| SBC | ECM-BYT2 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10 ~ +45°C (w/mSATA & SSD), Ambient w/Air Flow (Factory Option:-10~+50°C), 0 ~ 40°C (32 ~ 104°F) (w/2.5" Drive Bay), Ambient w/Air Flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Dimension (W x L x H) | 175mm x 110mm x 40mm (W x D x H) |
| Weight | 960g |
| Vibration Test | With SSD: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD: 10G, IEC 60068-2-27, Half Sine,11ms |
| IP Rating | 40 (Factory Option) |
Expansion
| PCIe | 1 x Full Size Mini PCIe (mSATA supported), 1 x Half Size Mini PCIe |
|---|
Storage
| mSATA | 1 x mSATA |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5" Drive Bay |
Front I/O
| Power Button | 1 x Power button, w/LED |
|---|
Rear I/O
| USB | 4 x USB (1 x USB 3.0, 3 x USB 2.0) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/2 x RS232 (by order infomation) |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED, 1 x Storage Access LED |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| VGA | 1 x VGA |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack, 2-Pin Terminal Block (Factory Option) |
Display
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics |
|---|---|
| Resolution | VGA Mode: 2560 x 1600 @ 60Hz, HDMI Mode: 1920 x 1200 @ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A, UKCA |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Realtek RTL8119I |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx Gigabit Ethernet Compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 3.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is the default setting) |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/5A AC-DC 60W Adapter |
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Celeron® Processor J1900, EPC-BYT2-B1-1R (Fanless Tiny System), EPC-BYT2-B1-2R (w/2COM Fanless Tiny System) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant