Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPC-EHL-8COM
Series: EPC
Manufactured byAvalue

The Avalue EPC-EHL-8COM is a compact industrial computing system equipped with Intel® Elkhart Lake processors. It features 8 COM ports, making it ideal for applications requiring multiple serial connections. The system is fanless, supports a wide temperature range, and offers versatile connectivity options. This makes it suitable for use in demanding industrial environments where reliability and compactness are essential.
Key Features
- Intel Atom® x6413E Processor
- Intel® UHD Graphics, Max. Up to 32EU
- 1-Memory Socket, Max. Up to 32GB DDR4 3200
- Rich I/O, 4-USB, 1-HDMI, 1-DP, 2-LAN, 8-RS232, 1-Mic-in, 1-Line-out
- 2-M.2, Key-E/B for Wi-Fi, LTE, SSD, I/O module
- Fanless Operating Temp, -40 ~ 70°C
- Wide Range DC Power Input, +9V~36V
- Default dTPM 2.0, Wall Mount Kit
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® x6413E Processor, 1.5M Cache, up to 3.00 GHz, 9W |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin SO-DIMM Socket, Max. Up to 32GB DDR4 3200MTs |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature and Voltage with Auto Throttling Control |
| SBC | ECM-EHL |
| TPM | TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C (-40°F ~ 140°F) with 0.2m/s air flow, -40°C ~ 70°C (-40°F ~ 158°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 177 x 123 x 65mm |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SDD : 55G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, 3Axis, 6 Face |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | Wall Mount Kit (Default) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042, PCIex2, or ( PCIex1+USB3.1 GEN1), or (SATAIII + USB 3.1 GEN2), USB2.0, SIM Slot for LTE Cards), *Default is PCIex1/SATAIII+USB3.1 GEN1, others through BIOS Modification., 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIex1, USB2.0) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B, 2242) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5 Drive Bay (7mm) |
Front I/O
| Power Button | 1 x Power Button |
|---|---|
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED, 1 x Storage Access LED |
| COM Port | 4 x RS232 |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.1 Gen2 (10Gbps), 2 x USB2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS232 |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED, 1 x Storage Access LED |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| Audio | 1 x Mic-in, 1 x Line-out |
| DP | 1 x DP 1.4a |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics for 10th Gen Intel® Processors |
|---|---|
| Resolution | 1 x HDMI 2.0b Max resolution 4096x2160@60Hz, 1 x DP 1.4a Max resolution 4096x2160@60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I226IT |
|---|---|
| Specification | 2x 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/5A AC-DC 60W Adapter |
|---|
Software Support
| OS | Win10, Win11, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | EPC-EHL-X13-B1-3R:Intel® ATOM® Processor x6413E Fanless Compact System, w/8COM |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant