Product Datasheet
20 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPC-RPU
Series: EPC

The Avalue EPC-RPU is a compact fanless box computer powered by 15W Intel Core i5-1335UE / i3-1315UE processors, pairing efficient Raptor Lake-U performance with DDR5 4800MHz memory up to 32GB and onboard TPM 2.0. Built on the ECM-RPL SBC with SATA RAID 0/1 support, it is a secure, reliable compute node for industrial control, edge, and data-collection roles. Storage and connectivity are strong for the class: an M.2 Key-M 2280 NVMe (PCIe Gen4 x4), an M.2 Key-B 2242 (SATA, with SIM slot), an M.2 Key-E 2230 for wireless, and an internal 2.5" drive bay. The EPC-RPU drives DisplayPort 2.1, HDMI 2.0b and a USB Type-C DisplayPort (with PD), backed by dual Intel I226-LM 2.5GbE, USB 3.2 Gen2, and RS-232/422/485 COM ports — in a rugged chassis running Windows or Linux.
Key Features
- Intel Core i5-1335UE / i3-1315UE (15W) processor, fanless
- 1 x DDR5 4800MHz SO-DIMM, up to 32GB
- Onboard TPM 2.0; SATA RAID 0/1 (ECM-RPL SBC)
- M.2 Key-M 2280 NVMe (PCIe Gen4 x4) + M.2 Key-B 2242 (SATA) + M.2 Key-E 2230
- Internal 2.5" drive bay
- DP 2.1 + HDMI 2.0b + USB Type-C DP/PD
- Dual Intel I226-LM 2.5GbE
- USB 3.2 Gen2, 2 x RS-232/422/485
- Rugged compact chassis, Windows / Linux
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i5-1335UE Processor (15W), Intel® Core™ i3-1315UE Processor (15W) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-pin SO-DIMM socket Max. up to 32GB DDR5 4800MHz |
| I/O Chipset | EC iTE IT5782VG |
| BIOS Information | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | System temperature monitoring and Voltages monitoring |
| RAID | RAID 0/1 (SATA) |
| TPM | Onboard TPM 2.0 IC |
| SBC | ECM-RPL |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 3042/3052/2242 (SATA3, USB3.0, w/SIM Card Slot), 1 x M.2 Key-M 2280(PCIe,Gen4x4), 1 x M.2 Key-E 2230(PCIe, USB2.0) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242 (SATA3), 1 x M.2 Key-M 2280 (NVMe, PCIe Gen4 x 4) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x Internal 2.5 Drive Bay (7mm) |
Front I/O
| USB | 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power Button |
| Reset Button | 1 x Reset button |
| COM Port | 2 x RS232/422/485 |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED, 1 x Storage Access LED |
| Audio | 1 x Mic-in, 1 x Line-out |
Rear I/O
| USB | 3 x USB 3.2 Gen2, 1 x USB 2.0, 1 x USB Type C support DP/USB 3.2 Gen 1/PD 5V x 3A |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| DP | 1 x DP 2.1 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Right I/O
| Antenna | 1 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 1 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Iris®Xe/UHD Graphics for 13th Gen Intel® Processors |
|---|---|
| Resolution | 1 x DP 1.4 : Max. 7680 x 4320@60Hz, 1 x HDMI 2.0b : Max. 4096 x 2160@60Hz, 1 x DP 1.4 (from USB Type C): Max. 4096 x 2304@60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I226LM |
|---|---|
| Specification | 2 x 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | Typical 12V/24V Power Input |
|---|---|
| Voltage Input Connector | Lockable DC Jack |
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/10A AC-DC 120W Adapter |
Software Support
| OS | Win10, Win11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, Class B, UKCA |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | With extended temperature peripherals: 0°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) with 0.5m/s air flow, With 2.5” hard drive: 0°C ~ 40°C (32°F ~ 113°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 177x 126 x 57mm (6.97” x 4.94” x 2.24") |
| Vibration Test | With SSD : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 10 Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | Wall Mount Kit |
Ordering Information
| Ordering Information | 13th Gen Intel® Raptor Lake-P Core™ i5/i3 Fanless Compact System, EPC-RPU-I5E-A1-1R (i5-1335UE), EPC-RPU-I3E-A1-1R (i3-1315UE) |
|---|