Product Datasheet
20 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPC-TWL
Series: EPC

The Avalue EPC-TWL is a compact fanless box computer built on Intel Twin Lake processors (N150 default, N250 or Core 3 N355 optional), pairing modern low-power efficiency with onboard TPM 2.0 security. Based on the ECM-TWL SBC, it accepts DDR5 4800MHz memory up to 16GB and offers an M.2 Key-B 2242 SSD plus an internal 2.5" drive bay for flexible, high-capacity storage in a rugged 177 x 127 x 57 mm chassis. The EPC-TWL provides dependable industrial connectivity: dual 2.5GbE RJ-45 (Intel I226-V), two RS-232 COM ports, front and rear USB (USB 3.2 Gen2 and USB 2.0), DisplayPort 1.4a and HDMI 2.0b each up to 4096x2160 @ 60Hz, and dust-protected antenna mounts for wireless. A wide 12/24V input with ATX power management, 0–60°C operation, and vibration/shock/drop validation make it a robust edge node for Windows 11 or Linux.
Key Features
- Intel Twin Lake: N150 (default), N250 / Core 3 N355 (optional), fanless
- 1 x DDR5 4800MHz SO-DIMM, up to 16GB
- Onboard TPM 2.0 (based on ECM-TWL SBC)
- M.2 Key-B 2242 SSD + internal 2.5" drive bay
- Dual 2.5GbE RJ-45 (Intel I226-V)
- DP 1.4a + HDMI 2.0b, 4096x2160 @ 60Hz
- Front/rear USB 3.2 Gen2 + USB 2.0, 2 x RS-232
- Wide 12/24V input, ATX power management
- Rugged 177 x 127 x 57 mm, vibration/shock/drop tested
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Twin Lake Processors, Intel® Processors N150 (Default), Intel® Processors N250 (Optional), Intel® Core™ 3 N355 (Optional) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, Max. up to 16GB |
| I/O Chipset | EC ITE: IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535min. and 1sec. or 1min./step |
| TPM | On Board TPM 2.0 |
| SBC | ECM-TWL |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B, (3042/3052/2242 (PCIe x1, USB 3.2 GEN1,USB 2.0), 1 x M.2 Key-E, (2230, 1 x PCI-e x1, USB 2.0 Signal) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242 SSD (PCIe x 1) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x Internal 2.5” Drive Bay (7mm) |
Front I/O
| USB | 2 x USB2.0 |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power Button w/LED |
| Reset Button | 1 x Reset Button |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED |
| Audio | 1 x Mic-in, 1 x Line-out |
Rear I/O
| USB | 3 x USB 3.2 Gen2, 1 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS232 |
| LAN Port | 2 x RJ-45 (2.5GbE) |
| DP | 1 x DP 1.4a |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Right I/O
| Antenna | 1 x Antenna w/cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 1 x Antenna w/cover |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics |
|---|---|
| Resolution | 1 x HDMI 2.0b Max resolution 4096 x 2160@60Hz, 1 x DP 1.4a Max resolution 4096 x 2160@60Hz |
Audio
| Audio Codec | RealTek ALC888S-VD2-GR |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x LAN: Intel® I226V 2.5 Gigabit Ethernet Controller |
|---|---|
| Data Rate Per Port | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | Typical +12V/24V |
|---|---|
| Voltage Input Connector | Lockable DC Jack |
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 compliant |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is Default Setting) |
| Adapter | AC to DC Adapter, 12V/10A 120W |
Software Support
| OS | Win11, Linux |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 177 x 127 x 57mm(6.97" x 4.96 x 2.24”) |
| Weight | 1.3 kg |
| Vibration Test | With SSD: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SSD: 10G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, Z Axis |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | Stand/Wall mount (default), VESA/Din Rail (Optional) |