Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPC-WHL
Series: EPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EPC-WHL is a compact industrial computing system powered by Intel® Whiskey Lake processors. It features a fanless design, multiple I/O interfaces, and supports a wide operating temperature range. This system is suitable for industrial environments where reliable, high-performance computing is needed in a small form factor, offering robust and versatile connectivity options.
Key Features
- 8th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3/Celeron® Processor
- Intel® UHD Graphics 620/610
- Dual Gigabit Ethernet, HD Audio
- Dual Channel Max up to 64GB DDR4 2400Mhz
- Dual Expansion, M.2 Key-B/E
- Dual HDMI w/CEC Controller (Factory Option)
- TPM 2.0, RAID 0/1
- Support VESA (Factory Option)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-8665UE Processor (8M Cache, up to 4.40 GHz), Intel® Core™ i5-8365UE Processor (6M Cache, up to 4.10 GHz), Intel® Core™ i3-8145UE Processor (4M Cache, up to 3.9GHz), Intel® Celeron® Processor 4305UE (2M Cache, 2.00 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 2x 260-Pin SO-DIMM Socket, Max. Up to 64GB DDR4 2400MHz |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature and Voltage with Auto Throttling Control |
| SBC | ECM-WHL |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With extended temperature peripherals: -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) with 0.5m/s air flow, With extended temperature peripherals: -10°C ~ 40°C (14°F ~ 104°F) with 0.2m/s air flow, With 2.5” hard drive: 0°C ~ 40°C (32°F ~ 113°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 177mm x 123mm x 55mm (7” x 4.8” x 2.2") |
| Weight | 2.65lbs(1.2KG) |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SSD: 50G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, Z Axis |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | Stand (Default), VESA Mount kit (Factory Option) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042, PCIe, SATA, USB 3.0, USB 2.0, SIM Slot), 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIe, USB2.0, CNVi) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 (2242) Key-B, Support RAID 0/1 |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm) |
Front I/O
| Power Button | 1 x Power Button |
|---|---|
| LED Indicator | 1 x Storage Access LED |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.1, 2 x USB2.0 (Factory option) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232 (Factory Option) |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED, 1 x Storage Access LED |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| Audio | 1 x Mic-in, 1 x Line-out |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics 620 (i7-8665UE, i5-8365UE, i3-8145UE), Intel® UHD Graphics 610 (4305UE) |
|---|---|
| Resolution | 2 x HDMI 1.4: Max. Resolution 4096x2160@24Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B, UKCA |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx Gigabit Ethernet Compatible |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED on front side, 1 x Storage Access LED on front side |
Power Requirement
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/10A AC-DC 120W Adapter |
Software Support
| OS | Win 10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 8th Gen Core™ i7/i5/i3/Celeron® Processor, EPC-WHL-86-C2-1R (i7-8665UE), EPC-WHL-83-C2-1R (i5-8365UE), EPC-WHL-81-C2-1R (i3-8145UE), EPC-WHL-43-C2-1R (4305UE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant