Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPS-ADS
Series: EPS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EPS-ADS is a compact industrial computing system designed for reliability and high performance in demanding environments. It features multiple I/O interfaces, fanless design, and robust construction, making it suitable for various industrial applications. The system supports wide temperature ranges and is ideal for use in situations where continuous operation is critical.
Key Features
- 12th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® Processor
- Support H610E/Q670E
- 2-DIMM Up to 64GB Dual Channel DDR5 SO-DIMM 4800MHz
- 3-Storage (2.5” Drive Bay & 2-M.2 B/M)
- 3-Expansion (mPCIe & 2-M.2 E/B)
- Rich I/O 8-USB, 6-COM, 2-LAN
- Support 5G, Wi-Fi 6E, 2.5G LAN
- DC in +12V~24V, wide voltage
- Support HW TPM 2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Default:, Intel® Core™ i9-12900TE Processor (35W), Intel® Core™ i7-12700TE Processor (35W), Intel® Core™ i5-12500TE Processor (35W), Intel® Core™ i3-12100TE Processor (35W), Intel® Pentium® Gold G7400TE Processor (35W), Intel® Celeron® Processor G6900TE (35W), Optional:, Intel® Core™ i5-12500E Processor (65W) |
|---|---|
| System Memory | 2 x SO-DIMM Socket, Max. Up to 64GB DDR5 4800MHz |
| Platform Controller Hub | Intel® Q670E Express Chipset, Intel® H610E Express Chipset |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| BIOS Information | AMI UEFI BIOS, 256 Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltage monitoring |
| RAID | RAID 0/1 (Q670E sku only) |
| iAMT | iAMT support for Q670E sku w/i9,i7,i5 CPU |
| SBC | EBM-ADS |
| TPM | TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | Fanless Mode (35W), -10°C ~ 55°C (14°F ~ 131°F), Fan Kit Mode (65W), -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 215.8 × 202.5 × 75mm |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD: 50Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed |
| IP Rating | IP50 |
| Mounting Kit | Wall Mount kit & DIN Rail |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 support SATA3/PCIe III/ USB 2.0/USB3.2 Gen. 1 and nano SIM slot, 1 x M.2 Key-E 2230 PCIeIII x 1/USB2.0 |
|---|---|
| mPCIe | 1 x mPCIe support PCIe III x 1/USB2.0 expansion |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2242/2280, support PCIe Gen IV x 4 (NVMe SSD)(Q670E sku only), 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA (share with expansion slot, Q670E sku support RAID 0/1) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5 Drive Bay |
Front I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen.1 |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power Button |
| Reset Button | 1 x Reset Button |
| COM Port | 6 x COM (4 x RS232/422/485 + 2 x RS232) |
| LED Indicator | 1 x Storage LED (Yellow), 1 x LTE LED (Green), 1 x Wifi LED (Green) |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
| Wire-Control Power On/Off | 1 x 2-Pin Terminal Block |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.1 Gen2, 2 x USB2.0 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| DP | 2 x DP++ 1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 5-Pin Terminal Block |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® 12th Generation CPU integrated, (H610E support 3-display, Q670E support 4-display) |
|---|
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I226-LM, 1 x Intel I219-LM |
|---|
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5 ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | ATX/AT (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10/Win 11 64bit / Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 12th Gen Core™ i9/i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® Processor, With Intel® Q670E Chipset, EPS-ADS-I9Q-A1-1R (I9-12900TE), EPS-ADS-I7Q-A1-1R (I7-12700TE), EPS-ADS-I5Q-A1-1R (I5-12500TE), EPS-ADS-I3Q-A1-1R (I3-12100TE), EPS-ADS-74Q-A1-1R (Pentium G7400TE), EPS-ADS-69Q-A1-1R (Celeron G6900TE), With Intel® H610E Chipset, EPS-ADS-I9H-A1-1R (I9-12900TE), EPS-ADS-I7H-A1-1R (I7-12700TE), EPS-ADS-I5H-A1-1R (I5-12500TE), EPS-ADS-I3H-A1-1R (I3-12100TE), EPS-ADS-74H-A1-1R (Pentium G7400TE), EPS-ADS-69H-A1-1R (Celeron G6900TE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant