Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPS-CFS
Series: EPS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EPS-CFS is a compact, fanless industrial computing system designed for vehicle and mobile applications. It features multiple I/O ports, including USB, LAN, and COM, and is built to withstand harsh environments with a wide operating temperature range. The system is optimized for reliable performance in transportation, fleet management, and other industrial applications where durability and continuous operation are crucial.
Key Features
- 8th/9th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® Processors
- Intel® Q370/H310 Express Chipset
- Intel® UHD Graphics 630/610
- Intel® Gigabit LAN Controller
- Memory Max. Up to 32GB DDR4 2666
- mPCIe Expansion Slot (Max. Up to 2)
- -10~60C Operating Temperature
- Support RAID 0/1 (Q370 only)
- Support Firmware TPM 2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-8700T Processor (12M Cache, up to 4.00 GHz), Intel® Core™ i5-8500T Processor (9M Cache, up to 3.50 GHz), Intel® Core™ i3-8100T Processor (6M Cache, 3.10 GHz), Intel® Pentium® Gold G5400T Processor (4M Cache, 3.10 GHz), Intel® Celeron® G4900T Processor (2M Cache, 2.90 GHz), Intel® Core™ i7-9700TE Processor (12M Cache, up to 3.80 GHz), Intel® Core™ i5-9500TE Processor (9M Cache, up to 3.60 GHz), Intel® Core™ i3-9100TE Processor (6M Cache, up to 3.20 GHz) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Q370 Express Chipset, Intel® H310 Express Chipset |
| System Memory | 1 x 260-Pin SO-DIMM Socket, Max. Up to 32GB DDR4 2400/2666MHz |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. and 1sec./step |
| BIOS Information | AMI UEFI BIOS, 256 Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature, Voltage and FAN Status with Auto Throttling Control |
| SBC | ECM-CFS |
| TPM | TPM 2.0 (Firmware) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With extended temperature peripherals:-10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F), with 0.5m/s air flow(i5/i7 CPU), With extended temperature peripherals:-10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F), with 0.2m/s air flow(i5/i7 CPU), With extended temperature peripherals:-10°C ~ 45°C (14°F ~ 113°F), with 0.5m/s air flow(i3-8100T) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 212mm x 240mm x 85mm |
| Weight | 5.4kg (w/Packing), 3.1kg (System) |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD: 50Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed |
| Mounting Kit | Wall Mount kit (Standard) |
Expansion
| mPCIe | 1 x mPCIe Socket, (Q370 w/PCIe/SATA/USB 2.0), (H310 w/SATA/USB2.0), 1 x mPCIe Socket (USB, Factory Option) |
|---|
Storage
| mSATA | 1 x mSATA |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 2 x 2.5" Drive Bay (Internal) |
Front I/O
| USB | 4 x USB 3.2 |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power On/Off |
| Reset Button | 1 x Reset |
| COM Port | 2 x RS-232 |
| LED Indicator | 1 x Power on/off, 1 x Storage Access |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
| Digital I/O | 1 x 8-Bit GPIO |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 (w/Q370 Gen. 2, w/H310 Gen. 1) |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS232 |
| LED Indicator | 1 x Power on/off, 1 x Storage Access |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| Audio | 1 x Mic-in, 1 x Line-out |
| Digital I/O | 1 x 8-Bit GPIO |
| HDMI | 2 x HDMI |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting |
| AC/DC Input | Lockable DC Jack |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics 630 (i7-8700T,i7-9700TE, i5-8500T,i5-9500TE, i3-8100T,i3-9100TE), Intel® UHD Graphics 610 (Pentium G5400T, Celeron G4900T) |
|---|---|
| Resolution | 2 x HDMI 1.4: Max. Resolution 4096x2304@24Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single Power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: AC-DC 120W Adapter |
Software Support
| OS | Win10,Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 8th/9th Coffee Lake Rugged Fanless Embedded System, With Intel® Q370 Chipset, EPS-CFS-Q37-B1-1R (i7-8700T), EPS-CFS-Q37-B1-2R (i5-8500T), EPS-CFS-Q37-B1-3R (i3-8100T), EPS-CFS-Q37-B1-4R (Pentium Gold G5400T), EPS-CFS-Q37-B1-5R (Celeron G4900T), EPS-CFS-Q37-B1-6R (i7-9700TE), EPS-CFS-Q37-B1-7R (i5-9500TE), EPS-CFS-Q37-B1-8R (i3-9100TE), With Intel® H310 Chipset, EPS-CFS-H31-B1-1R (i7-8700T), EPS-CFS-H31-B1-2R (i5-8500T), EPS-CFS-H31-B1-3R (i3-8100T), EPS-CFS-H31-B1-4R (Pentium Gold G5400T), EPS-CFS-H31-B1-5R (Celeron G4900T), EPS-CFS-H31-B1-6R (i7-9700TE), EPS-CFS-H31-B1-7R (i5-9500TE), EPS-CFS-H31-B1-8R (i3-9100TE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant