Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPS-KBLHE
Series: EPS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EPS-KBLHE is a compact, fanless industrial computing system powered by Intel® Kaby Lake processors. It is designed for high-performance applications, offering multiple I/O ports including USB, LAN, and COM, and supports a wide temperature range for operation in harsh environments. This system is ideal for demanding industrial applications that require robust performance and reliability in a compact form factor.
Key Features
- 7th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 Processor
- Mobile Intel® QM175 Chipset
- One 260-pin SODIMM Socket Up to 16GB DDR4 2400MHz SDRAM
- Rich I/O, 1 SATA III, 1 Mini PCIe, 1 M.2, 1 Line-Out, 1 Mic-In, 2 LAN, 2 HDMI, 2 USB 2.0, 4 USB 3.0, 2 COM
- Fanless Operating from -10°C~ 50/60°C
- 12V DC Power Input (Factory Option 9~36V)
- Support TPM 2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-7820EQ Processor (8M Cache, up to 3.70 GHz), Intel® Core™ i5-7440EQ Processor (6M Cache, up to 3.60 GHz), Intel® Core™ i3-7100E Processor (3M Cache, 2.90 GHz) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Mobile Intel® QM175 Chipset |
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 2400MHz SO-DIMM up to 16 GB |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. and 1sec./step |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature, Voltage and FAN Status with Auto Throttling Control |
| SBC | ECM-KBLH |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With extended temperature peripherals: -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) with air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 240mm x 230mm x 72mm |
| Weight | 4.5KG |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 1hr/3 axis |
| Shock Test | With SSD: 50Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed |
| Mounting Kit | Wall Mount kit (Standard) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 B-Key (PCIe/SATA/USB 2.0/3.0) |
|---|---|
| mPCIe | 1 x mPCIe (PCIe/SATA/USB 2.0) |
Storage
| M.2 | 1 x M.2(B-Key) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 2 x 2.5" Drive Bay |
| mSATA | 1 x mSATA |
Front I/O
| USB | 2 x USB 2.0 |
|---|
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 (Jumper) |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| Audio | Mic-In, Line-Out |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting |
| AC/DC Input | Lockable DC Jack |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC233, supports 2.1-CH |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Processor Graphics, Intel® HD Graphics 630 |
|---|---|
| Resolution | 2 x HDMI: Max. Resolution 4096x2304 @ 30Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx Gigabit Ethernet Compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 1.0b and 2.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/10A AC-DC 120W Adapter |
Software Support
| OS | Win 10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | 7th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 Fanless Rugged Embedded System, EPS-KBLHE-78-A1-1R (i7-7820EQ), EPS-KBLHE-74-A1-1R (i5-7440EQ), EPS-KBLHE-71-A1-1R (i3-7100E) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant