Product Datasheet
20 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPS-RPR
Series: EPS

The Avalue EPS-RPR is a high-performance compact computing system built for 14th Generation Intel Core desktop processors (up to Core i9-14900T, with i7/i5/i3 T-series and an optional i5-14500 65W), on the Intel Q670E or H610E chipset. With dual SO-DIMM sockets supporting up to 64GB DDR5 5600MHz, TPM 2.0, optional Intel vPro/iAMT remote management (Q670E SKUs), and SATA RAID 0/1, it delivers workstation-class compute in a rugged, serviceable enclosure based on the EBM-ADS SBC. The EPS-RPR is built for demanding industrial integration: six COM ports (4 x RS-232/422/485 + 2 x RS-232), front and rear USB 3.2 Gen1/Gen2, dual DP++ 1.4 and dual HDMI 2.0b for multi-display, dual LAN, mPCIe and triple M.2 expansion (Key-B/E/M) with NVMe support, plus a 2.5" drive bay. Terminal-block power input and antenna provisions suit factory, transportation, and edge-server deployments running Windows or Linux.
Key Features
- 14th Gen Intel Core: i9-14900T / i7-14700T / i5-14500T / i3-14100T (35W), opt. i5-14500 (65W)
- Intel Q670E / H610E chipset; optional iAMT (Q670E + i9/i7/i5)
- 2 x DDR5 5600MHz SO-DIMM, up to 64GB
- TPM 2.0; SATA RAID 0/1 (Q670E SKUs)
- Triple M.2 (Key-B/E/M, NVMe Gen4 x4) + mPCIe + 2.5" drive bay
- 6 x COM (4 x RS-232/422/485 + 2 x RS-232)
- 2 x DP++ 1.4 + 2 x HDMI 2.0b, dual LAN
- USB 3.2 Gen1/Gen2, terminal-block power input
- EBM-ADS SBC, Windows / Linux
Technical Specifications
System Information
| Processor | Default:, Intel® Core™ i9-14900T Processor (35W) by project, Intel® Core™ i7-14700T Processor (35W), Intel® Core™ i5-14500T Processor (35W), Intel® Core™ i3-14100T Processor (35W), Optional:, Intel® Core™ i5-14500 Processor (65W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Q670E Express Chipset, Intel® H610E Express Chipset |
| System Memory | 2 x SO-DIMM Socket, Max. Up to 64GB DDR5 5600MHz |
| BIOS Information | AMI UEFI BIOS, 256 Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltage monitoring |
| RAID | RAID 0/1 (Q670E sku only) |
| TPM | TPM 2.0 |
| iAMT | iAMT support for Q670E sku w/i9,i7,i5 CPU |
| SBC | EBM-ADS |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 support SATA3/PCIe III/ USB 2.0/USB3.2 Gen. 1 and nano SIM slot, 1 x M.2 Key-E 2230 PCIeIII x 1/USB2.0, 1xM.2 Key-M 2280 (PCIe Gen 4x4)(Q670E sku only) |
|---|---|
| mPCIe | 1 x mPCIe support PCIe III x 1/USB2.0 expansion |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2242/2280, support PCIe Gen IV x 4 (NVMe SSD)(share with expansion slot, Q670E sku only), 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA (share with expansion slot, Q670E sku support RAID 0/1) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5 Drive Bay |
Front I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen.1 |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power Button |
| Reset Button | 1 x Reset Button |
| COM Port | 6 x COM (4 x RS232/422/485 + 2 x RS232) |
| LED Indicator | 1 x Storage LED (Yellow), 1 x LTE LED (Green), 1 x Wifi LED (Green) |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
| Wire-Control Power On/Off | 1 x 2-Pin Terminal Block |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen.2, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| DP | 2 x DP++ 1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 5-Pin Terminal Block |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® 14th Generation CPU integrated, Intel® UHD Graphics 770 (i7,i5), Intel® UHD Graphics 730 (i3), (H610E support 3-display, Q670E support 4-display) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888s |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I226-LM, 1 x Intel I219-LM |
|---|
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5 ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | ATX/AT (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10/Win 11 64bit / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | Fanless Mode (35W), -10°C ~ 55°C (14°F ~ 131°F), Fan Kit Mode (65W), -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 215.8 × 202.5 × 75mm |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD: 50Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed |
| IP Rating | IP50 |
| Mounting Kit | Wall Mount kit & DIN Rail |
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 14th Gen Core™ i9/i7/i5/i3Processor, With Intel® Q670E Chipset, EPS-RPR-I9Q-A1-1R (I9-14900T) by project, EPS-RPR-I7Q-A1-1R (I7-14700T), EPS-RPR-I5Q-A1-1R (I5-14500T), EPS-RPR-I3Q-A1-1R (I3-14100T), With Intel® H610E Chipset, EPS-RPR-I9H-A1-1R (I9-14900T) by project, EPS-RPR-I7H-A1-1R (I7-14700T), EPS-RPR-I5H-A1-1R (I5-14500T), EPS-RPR-I3H-A1-1R (I3-14100T) |
|---|