Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPS-RPS
Series: EPS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EPS-RPS is a compact and robust industrial computing system designed for demanding environments. It features redundant power supplies for increased reliability, ensuring continuous operation even in critical applications. The system is equipped with multiple I/O interfaces, including USB, HDMI, and LAN, and supports wide temperature ranges, making it ideal for industrial use where reliability and performance are paramount.
Key Features
- 13th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® Processor
- Support H610E/Q670E
- 2-DIMM Up to 64GB Dual Channel DDR5 SO-DIMM 4800MHz
- 3-Storage (2.5” Drive Bay & 2-M.2 B/M)
- 3-Expansion (mPCIe & 2-M.2 E/B)
- Rich I/O 8-USB, 6-COM, 2-LAN
- Support 5G, Wi-Fi 6E, 2.5G LAN
- DC in +12V~24V, wide voltage
- Support HW TPM 2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Default:, Intel® Core™ i9-13900TE Processor (35W), Intel® Core™ i7-13700TE Processor (35W), Intel® Core™ i5-13500TE Processor (35W), Intel® Core™ i3-13100TE Processor (35W), Optional:, Intel® Core™ i5-13500E Processor (65W) |
|---|---|
| System Memory | 2 x SO-DIMM Socket, Max. Up to 64GB DDR5 4800MHz |
| Platform Controller Hub | Intel® Q670E Express Chipset, Intel® H610E Express Chipse |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| BIOS Information | AMI UEFI BIOS, 256 Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltage monitoring |
| RAID | RAID 0/1 (Q670E sku only) |
| iAMT | iAMT support for Q670E sku w/i9,i7,i5 CPU |
| SBC | EBM-ADS |
| TPM | TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | Fanless Mode (35W), -10°C ~ 55°C (14°F ~ 131°F), Fan Kit Mode (65W), -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 215.8 × 202.5 × 75mm |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD: 50Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed |
| IP Rating | IP50 |
| Mounting Kit | Wall Mount Kit (Default) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 support SATA3/PCIe III/ USB 2.0/USB3.2 Gen. 1 and nano SIM slot, 1 x M.2 Key-E 2230 PCIeIII x 1/USB2.0 |
|---|---|
| mPCIe | 1 x mPCIe support PCIe III x 1/USB2.0 expansion |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2242/2280, support PCIe Gen IV x 4 (NVMe SSD)(Q670E sku only), 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA (share with expansion slot, Q670E sku support RAID 0/1) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5 Drive Bay |
Front I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen.1 |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power Button |
| Reset Button | 1 x Reset Button |
| COM Port | 6 x COM (4 x RS232/422/485 + 2 x RS232) |
| LED Indicator | 1 x Storage LED (Yellow), 1 x LTE LED (Green), 1 x Wifi LED (Green) |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
| Wire-Control Power On/Off | 1 x 2-Pin Terminal Block |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen2, 2 x USB2.0 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| DP | 2 x DP++ 1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 5-Pin Terminal Block |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® 13th Generation CPU integrated, (H610E support 3-display, Q670E support 4-display) |
|---|
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I226-LM, 1 x Intel I219-LM |
|---|
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5 ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | ATX/AT (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10/Win 11 64bit / Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 13th Gen Core™ i9/i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® Processor, With Intel® Q670E Chipset, EPS-RPS-I9Q-A1-1R (I9-13900TE), EPS-RPS-I7Q-A1-1R (I7-13700TE), EPS-RPS-I5Q-A1-1R (I5-13500TE), EPS-RPS-I3Q-A1-1R (I3-13100TE), With Intel® H610E Chipset, EPS-RPS-I9H-A1-1R (I9-13900TE), EPS-RPS-I7H-A1-1R (I7-13700TE), EPS-RPS-I5H-A1-1R (I5-13500TE), EPS-RPS-I3H-A1-1R (I3-13100TE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant