Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
NUC-APL-Slim
Series: NUC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue NUC-APL-Slim is a compact computing system featuring Intel® Apollo Lake processors, designed with a slim, fanless form factor. It includes multiple connectivity options such as USB, HDMI, and LAN, making it ideal for industrial applications where space and efficient cooling are essential. The system is optimized for reliable performance in various industrial environments.
Key Features
- Intel® Celeron® Processor J3455/N3350
- Single DRAM Socket, Max. Up to 8GB DDR3 1866MHz
- Rich I/O, 1 x COM, 2 x HDMI, 2 x LAN, 4 x USB3.0, 1 x Audio, 2 x Antennal Mounting
- Expansion Slot, M.2 Key-B, M.2 Key-E
- Fanless Operating from 0°C ~ 50°C
- DC Power Input +12V
- Compact Size, 115mm x 111mm x 45mm
- Supports VESA/Din-Rail Kit
- TPM 2.0 (Factory Option)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455 (2M Cache, up to 2.3 GHz), Intel® Celeron® Processor N3350 (2M Cache, up to 2.4 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin SO-DIMM Socket, Max, Up to 8GB DDR3L 1866MHz |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS Information | AMI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU Temperature, Voltage with Auto Throttling Control |
| SBC | NCM-APL |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 40°C (14°F ~ 104°F) with 0.2m/s air flow, -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 115mm x 111mm x 45mm (4.53” x 4,37” x 1.77”) |
| Weight | 0.72KG (1.59lbs) |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SDD : 55G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, Z Axis |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | VESA/Din Rail Kit |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042, PCIe, SATA, USB 3.0, USB 2.0), 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIe, USB2.0) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B,2242, SATA) |
|---|
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.0 (5Gbps) |
|---|---|
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED & Storage Access LED on front side |
| Audio | 1 x Audio Jack (Mic-in + Line-Out Combo) |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.0 (5Gbps) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 (BIOS&Cable) |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics 500 |
|---|---|
| Resolution | 2 x HDMI 1.4b: Max. Resolution 3840x2160@30Hz, *1 x DP/DVI-I/VGA (Factory Option): Max. Resolution 1920 x 1080@60Hz, *DP/DVI-I/VGA is an option which will replace the location of COM. |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A, UKCA |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | Realtek RTL8119I |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx Gigabit Ethernet Compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/5A AC-DC 60W Adapter |
Software Support
| OS | Win 10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Celeron® Processor J3455/N3350 Fanless NUC Slim System, NUC-APL-34-B1-2R (J3455), NUC-APL-33-B1-2R (N3350) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant