Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
NUC-EHL
Series: NUC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue NUC-EHL is a compact computing system designed for industrial applications, featuring an Intel® Elkhart Lake processor. It offers a fanless design, multiple I/O interfaces, and supports a wide temperature range, making it suitable for various industrial environments. The system is built for reliability and flexibility, offering versatile connectivity options and robust performance in a small form factor.
Key Features
- Intel® Celeron® Processor J6412
- Single DRAM Socket, Max. Up to 32GB DDR4 3200MHz
- Rich I/O, 2-COM, 2-HDMI, 2-LAN (2.5GbE), 6-USB3.0, Micro SD slot, Kensington Lock
- Fanless operating from 0~60°C
- On Board TPM 2.0, Default Table Stand
- IP40, HDMI2.0b, Wi-Fi (CE/FCC) certificated
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J6412, 1.5M Cache, up to 2.60 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin SO-DIMM Socket, Max. Up to 32GB DDR4 3200MHz |
| I/O Chipset | EC ITE IT5571VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS Information | AMI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU Temperature, Voltage with Auto Throttling Control |
| SBC | NCM-EHL |
| TPM | TPM2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With extended temperature peripherals: 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C~70°C(-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 170mm x 125mm x 36mm(6.69” x 4.92” x 1.42”) |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SSD: 55G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, Z Axis |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| IP Rating | 40 |
| Mounting Kit | Table Stand (Default), Din Rail/VESA (Optional) |
| Kensington Lock | 1 x Kensington Lock |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042 with Internal SIM Slot (PCIe, USB 2.0), 1 x M.2 Key-E 2230 (PCIe, USB 2.0) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B, 2242 (SATA3) |
|---|---|
| MicroSD Card | 1 x Micro SD card slot |
Front I/O
| USB | 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power On/Off w/ LED |
| COM Port | 1 x RS232/422/485 (BIOS) |
| Audio | 1 x Line-Out, 1 x Mic-In |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen.2 (10Gbp/s) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232/422/485 (BIOS) |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED, 1 x Storage Access LED |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0b |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover, 1 x Micro-SD Card Slot |
|---|
Audio
| Audio Codec | RealTek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics for 10th Gen Intel® Processors |
|---|---|
| Resolution | 2 x HDMI 2.0b: 4096x2304@60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B, UKCA, Wi-Fi 6E RF certified |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I225-LM |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000/2.5 Gigabit |
Power Requirement
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/5A AC-DC 60W Adapter |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
Software Support
| OS Information | Win10, Win11, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | NUC-EHL-J12-A1-1R:Intel® Celeron® J6412 Fanless NUC Slim System |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant