Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
NUC-RPU
Series: NUC
Manufactured byAvalue

The Avalue NUC-RPU is a compact computing system designed for industrial applications, featuring a ruggedized design and powered by Intel® processors. It offers fanless operation, multiple I/O interfaces including USB, HDMI, and LAN, and supports wide temperature ranges, making it ideal for harsh environments. The system is compact yet powerful, providing reliable performance for a variety of industrial tasks.
Key Features
- 13th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 (15W) Processors
- Intel® Iris® Xe/ UHD Graphics
- 1-Memory Socket (Capacity Max. Up to 32GB DDR5 4800)
- 2-COM Port (RS-232/422/485)
- 2-Intel® Ethernet Controller (1GbE, 2.5GbE)
- 2-Audio Jack (Mic-In, Line-Out)
- 3-Expanslot Slot (M.2 Key-E, Key-B, Key-M)
- 4-Display (HDMI 2.0b)
- 8-USB Port (2-USB 2.0, 4-USB 3.2 Gen 2x1. 2-USB 3.0)
- Support Table Stand, VESA, DIN Rail mount
- Support dTPM 2.0, iAMT
Technical Specifications
System Information
| Processor | Embedded (15W), Intel® Core™ i7-1365UE Processor(Project Base), Intel® Core™ i5-1345UE Processor(Project Base), Intel® Core™ i5-1335UE Processor, Intel® Core™ i3-1315UE Processor, Non-Embedded (15W), Intel® Core™ i7-1355U Processor(Project Base), Intel® Core™ i5-1335U Processor(Project Base), Intel® Core™ i3-1315U Processor(Project Base) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-Pin SO-DIMM Socket (Capacity Max. Up to 32GB DDR5 4800) |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature and Voltage with Auto Throttling Control |
| SBC | NUC-RPU |
| TPM | TPM 2.0 |
| iAMT | i7-1365UE & i5-1345UE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 170mm x 125mm x 36mm(6.69” x 4.92” x 1.42”) |
| Weight | 0.85kg |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SSD: 55Grms, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | IP40 |
| Mounting Kit | Table Stand/Din Rail/VESA |
| Kensington Lock | 1 x Kensington Lock |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-E 2230 (PCIe, USB 2.0, CNVi), 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 with internal SIM slot (PCIe, SATA, USB 3.0, USB 2.0), 1 x M.2 Key-M 2280 (PCIe4x4) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2280 NVMe (PCIe Gen4x4), 1 x M.2 Key-B 2242 SSD (SATA Gen3) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5 Drive Bay (7mm) |
Front I/O
| Power Button | 1 x Power Button with LED |
|---|---|
| LED Indicator | 1 x Storage LED (Yellow, 1 x LTE LED (Green, 1 x Wi-Fi LED (Green) |
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 (Control by BIOS setting) |
| USB | 2 x USB 2.0 |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen 2x1, 2 x USB 3.2 Gen1 |
|---|---|
| LAN Port | 2-Intel® Ethernet Controller (1GbE, 2.5GbE) |
| HDMI | 4 x HDMI 2.0b |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Right I/O
| Antenna | 2 x Covered antenna hole |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Covered antenna hole |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® 13th Gen CPU integrated |
|---|---|
| Resolution | HDMI 2.0 4096x2304@60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® Ethernet Connection I219-LM, 1 x Intel® Ethernet Controller I226-V |
|---|
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | +12Vdc |
|---|---|
| Voltage Input Connector | Lockable DC Jack |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 |
| Power Mode | AT/ATX (ATX default) |
| Adapter | AC to DC adapter |
Software Support
| OS | Win10, Win11, Linux |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant