Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
NUC-TGU
Series: NUC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue NUC-TGU is a compact computing system powered by Intel® Tiger Lake processors, designed for industrial applications. It features a fanless design, multiple I/O interfaces including USB, HDMI, and LAN, and supports a wide operating temperature range. This system is ideal for environments requiring high performance in a small, rugged form factor, providing reliable and versatile computing capabilities.
Key Features
- 11th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 Processor
- Intel® Iris® Xe Graphics
- Single Memory Socket, Max. Up to 32GB DDR4 3200
- Dual Display, HDMI 2.0b
- Dual Intel® Gigabit Ethernet, 2.5GbE, 1GbE
- Triple M.2 Slot, Key-E/B/M for Wi-Fi, LTE, SSD, I/O module
- Supports iAMT, Kensington Lock, IP40
- Default dTPM 2.0, Mounting Kit, Wi-Fi (CE/FCC) certificated
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-1185G7E Processor (15W), Intel® Core™ i5-1145G7E Processor (15W), Intel® Core™ i3-1115G4E Processor (15W) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 SODIMM Socket, Supports Up to 32GB DDR4 3200MTs SDRAM |
| I/O Chipset | EC ITE IT5571VG-I-128/CX |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS Information | AMI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature and Voltage with Auto Throttling Control |
| SBC | NCM-TGU |
| TPM | TPM 2.0 |
| iAMT | Above Core i5 (selected SKUs) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With extended temperature peripherals: 0°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 170mm x 125mm x 36mm(6.69” x 4.92” x 1.42”) |
| Weight | 0.85kg |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SSD: 55G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, Z Axis |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| IP Rating | 40 |
| Kensington Lock | 1 x Kensington Lock |
| Mounting Kit | Wall Mount Kit (Default) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2280 (PCIe Gen4 x 4), 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 with Internal SIM Slot (PCIe, SATA, USB 2.0), 1 x M.2 Key-E 2230 (PCIe, USB 2.0) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2280 NVMe (PCIe Gen4 x 4), 1 x M.2 Key-B 2242 ((PCIe Gen4 x 1, SATA3) |
|---|
Front I/O
| USB | 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS232/422/485 (BIOS) |
| Power Button | 1 x Power On/Off w/LED |
| LED Indicator | 1 x Data Access, 1 x Wi-Fi, 1 x LTE |
| Audio | 1 x Line-Out, 1 x Mic-In |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen.2 (10Gbp/s) |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0b |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | RealTek ALC888S-VD2-GR |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Iris® Xe Graphics (i7-1165G7/i5-1135G7), Intel® UHD Graphics for 11th Gen Intel® Processors (i3-1115G4) |
|---|---|
| Resolution | 2 x HDMI 2.0b: 4096x2304@60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B, UKCA, Wi-Fi 6E certified |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I225-LM, 1 x Intel® I219-LM |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000/2.5 Gigabit (I225-LM), 10/100/1000 Gigabit (I219-LM) |
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | AC to DC Adapter |
Software Support
| OS | Win10, Win11, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | 11th Gen Intel®Core™ Processor i7/i5/i3 Fanless NUC Slim System, NUC-TGU-I7E-A1-1R (i7-1185G7E), NUC-TGU-I5E-A1-1R (i5-1145G7E), NUC-TGU-I3E-A1-1R (i3-1115G4E) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant