Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Expandable-Computing-System
SLP-WHG
Series: SLP
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue SLP-WHG is an expandable industrial computing system designed for rugged environments and demanding applications. It features a fanless design, wide temperature support, and flexible modularity for scalability. Ideal for applications in automation and real-time control, the system provides robust performance and can be customized for various industrial needs.
Key Features
- 8th Gen Intel Core SoC i7/i5/i3 & Celeron BGA Processor
- 2 x 260-pin DDR4 2133 MHz SO-DIMM Socket, up to 32GB Max (Non ECC Only)
- Rich I/O, 3-USB3.1, 3-HDMI, 4-COM, 3-LAN
- 1 x Key A M.2 2230 (supports Wifi, 1 x PCIe*1 and USB2.0 signal)
- Fanless operation temperature from -20°C ~ 50°C (WT)
- CE/FCC Class A
- Wide range DC power input from +12~24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-8665UE Processor (15W, 8M Cache, up to 2.0 GHz), Intel® Core™ i5-8365UE Processor (15W, 8M Cache, up to 1.8 GHz), Intel® Core™ i3-8145UE Processor (15W, 4M Cache, up to 1.6 GHz), Intel® Celeron® Processor 4305UE (15W, 2M Cache) |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-pin SODIMM socket Max. up to 32GB DDR4 2133MT/s |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS 256 Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | EMX-WHLGP |
| TPM | Onboard TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -20~50°C (41˚F ~ 122˚F) w/Industrial SSD, ambient w/ 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 217 mm x 115 mm x 220 mm |
| Weight | 2.6 kg (System), 3.4 kg (w_Package) |
| Vibration Test | With SSD : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | Complied with ISTA 2A |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-A 2230 for Wi-Fi & BT Module, 1 x M.2 Key-B 3042/2242/2260/2280, supports SATA 3/PCIe lll x 1/USB 2.0 and internal SIM slot 1 |
|---|---|
| PCIe | 1 x PCIe*1 slot, 1 x PCIe*4 slot |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 3042/2242/2260/2280, support SSD(share with expansion slot) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5" Drive Bay (internal) |
Rear I/O
| USB | 3 x USB3.1 Gen1, 1 x USB Type C w/o ALT mode |
|---|---|
| LAN Port | 3 x RJ-45 |
| Power Button | 1 x Power On/Off |
| COM Port | 4 x RS-232 |
| LED Indicator | 1 x Power LED, 1 x HDD LED |
| SIM Slot | 1 x Internal SIM slot |
| Wire-Control Power On/Off | 2-Pin Terminal Block |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Processor Graphics |
|---|---|
| Resolution | 3 x HDMI 1.4b: 3840 x 2160 @ 30 Hz |
Certifications
| Certification Information | CE/FCC Class A |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219-LM, 2 x Intel® I210-IT |
|---|
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
|---|
Software Support
| OS | Win 10 64bit, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | 8th Gen Intel® Core™ Processor Core™ SoC i7/i5/i3 & Celeron® BGA Processor, Fanless Expandable Slot PC, SLP-WHG-86-A1-1R (i7-8665UE), SLP-WHG-83-A1-1R (i5-8365UE), SLP-WHG-81-A1-1R (i3-8145UE), SLP-WHG-43-A1-1R (4305UE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant