Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Modular-Computing-System
EMS-EHL-6COM
Series: EMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EMS-EHL-6COM is a modular industrial computing system featuring Intel® Elkhart Lake processors. It is equipped with 6 COM ports, making it ideal for applications requiring multiple serial connections. The system is fanless and supports a wide operating temperature range, providing reliable performance in harsh industrial environments. Its modular design allows for flexibility and scalability in various industrial applications.
Key Features
- Intel® Celeron®/Atom™ J6413/x6425E SoC BGA Processor
- 1 x 260-pin SODIMM socket Max. up to 32GB DDR4 3200MT/s
- Rich I/O, 4-USB3.2, 2-USB2.0,1-DP, 1-HDMI, 6-COM, 2-LAN, 1-8bit GPIO
- Support 5G (Sub-6G) module, HDMI 2.0b (4K @ 60Hz), LAN 2.5G Base-Tx GbE
- Fanless operation temperature from -40°C ~ 70°C (WT) / 0°C ~ 65°C (ST)
- CE, FCC Class B, LVD 62368-1, IP50
- Wide range DC power input from +9~36V
- Support HW TPM 2.0
- Support IET modules
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J6413 (1.5M Cache, up to 3.00Ghz), ST, Tj=105°C, Intel® Atom® Processor x6425E(1.5M Cache, up to 3.00Ghz), WT, Tj=-40°C ~105°C |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin SODIMM socket Max. Up to 32GB DDR4 3200 MT/s |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltages monitoring |
| SBC | EBM-EHLS |
| TPM | TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (w/SSD) ambient w/ 0.5 air flow, WT sku, x6425E, -40°C ~ 60°C (w/SSD) ambient w/ 0.2 air flow, WT sku, x6425E, 0°C ~ 65°C (w/SSD) ambient w/ 0.5 air flow, ST sku, J6413, 0°C ~ 55°C (w/SSD) ambient w/ 0.2 air flow, ST sku, J6413 |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 240mm x 150mm x 64 mm (w/ IET module) |
| Weight | 1.9 kg (System), 2.7 kg (w_Package) |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 55Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| IP Rating | IP 50 |
| Mounting Kit | Wall mount kit (standard), DIN RAIL (optional) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 support SATA3/ PCIe III/ USB3.2 Gen.1 and SIM slot1 (internal), default support 3.3V, jumper setting to adjust 3.3V/ 3.8V, *Default is PCIex1/SATAIII+USB3.1 GEN1, others through BIOS Modification., 1 x M.2 Key-E 2230 for Wi-Fi & BT Module (USB2.0/ PCIe III) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/2280, support SATA, 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA (share with expansion slot) |
|---|
Front I/O
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off |
|---|---|
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow)- M.2 B-key SATA, 1 x LTE LED (Green)- M.2 B-key PCIe, 1 x Wifi LED (Green)- M.2 E key |
| COM Port | 2 x COM RS232/422/485 (select via BIOS, auto flow control via HW) |
| Digital I/O | 1 x 8-bit GPIO (DB9) |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
| Wire-Control Power On/Off | 1 x 2-Pin Terminal Block for wire-control power on/off |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.1 Gen.2 (10Gbp/s), 2 x USB 3.1 Gen.1 (5Gbp/s), via USB Hub |
|---|---|
| COM Port | 4x RS232/422/485 |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| Audio | 1 x Mic-in,1 x Line-Out |
| DP | 1 x DP 1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S (co-lay with ALC897) HD codec |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics for 10th Gen Intel® Processors |
|---|---|
| Resolution | DP++ 1.4: 4096x2304 @ 60Hz, HDMI 2.0b : Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B, LVD 62368-1 |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I226-IT |
|---|---|
| Specification | 2 x 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10 64bit / Win 11 64 bit/ Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Elkhart Lake Atom®/Celeron® Processor Fanless Rugged, Embedded System, w_4COM IET Module, EMS-EHL-X64-A1-2R (x6425E), EMS-EHL-J64-A1-2R (J6413) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant