Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Modular-Computing-System
EMS-EHL-6LAN
Series: EMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EMS-EHL-6LAN is a modular industrial computing system powered by Intel® Elkhart Lake processors, featuring 6 LAN ports for robust networking capabilities. Designed for industrial environments, this system offers fanless operation, wide temperature support, and modular flexibility. It's ideal for applications requiring extensive network connectivity and reliable performance in harsh conditions.
Key Features
- Intel® Celeron® J6413 / Atom™ x6425E SoC BGA Processor
- 1 x 260-pin SODIMM socket Max. up to 32GB DDR4 3200MT/s
- Rich I/O, 4-USB3.2, 2-USB2.0, 1-DP, 1-HDMI, 2-COM, 6-LAN, 1-8bit GPIO
- Support 4 ports LAN Bypass function (w/ IET-6LAN Bypass)
- Support 5G (Sub-6G) module, HDMI 2.0b (4K @ 60Hz), LAN 2.5G Base-Tx GbE
- Fanless operation temperature from -40°C ~ 70°C (WT) / 0°C ~ 65°C (ST)
- CE, FCC Class B, LVD 62368-1, IP50
- Wide range DC power input from +9~36V
- Support HW TPM 2.0
- Support IET modules
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J6413 (1.5M Cache, up to 3.00Ghz), ST, Tj=105°C, Intel® Atom® Processor x6425E(1.5M Cache, up to 3.00Ghz), WT, Tj=-40°C ~105°C |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin SODIMM socket Max. Up to 32GB DDR4 3200 MT/s |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltages monitoring |
| SBC | EBM-EHLS |
| TPM | TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (w/SSD) ambient w/ 0.5 air flow, WT sku, x6425E, -40°C ~ 60°C (w/SSD) ambient w/ 0.2 air flow, WT sku, x6425E, 0°C ~ 65°C (w/SSD) ambient w/ 0.5 air flow, ST sku, J6413, 0°C ~ 55°C (w/SSD) ambient w/ 0.2 air flow, ST sku, J6413 |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 240mm x 150mm x 64 mm (w/ IET module) |
| Weight | 1.9 kg (System), 2.7 kg (w_Package) |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 55Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| IP Rating | IP 50 |
| Mounting Kit | Wall mount kit (standard), DIN RAIL (optional) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 support SATA3/ PCIe III/ USB3.2 Gen.1 and SIM slot1 (internal), default support 3.3V, jumper setting to adjust 3.3V/ 3.8V, 1 x M.2 Key-E 2230 for Wi-Fi & BT Module (USB2.0/ PCIe III) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/2280, support SATA, 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA (share with expansion slot) |
|---|
Front I/O
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off |
|---|---|
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow)- M.2 B-key SATA, 1 x LTE LED (Green)- M.2 B-key PCIe, 1 x Wifi LED (Green)- M.2 E key |
| USB | 2 x USB 3.1 Gen.2 (10Gbp/s), 2 x USB 3.1 Gen.1 (5Gbp/s), via USB Hub, 2 x USB 2.0 |
| COM Port | 2 x COM RS232/422/485 (select via BIOS, auto flow control via HW) |
| Digital I/O | 1 x 8-bit GPIO (DB9) |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
| Wire-Control Power On/Off | 1 x 2-Pin Terminal Block for wire-control power on/off |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.1 Gen.2 (10Gbp/s), 2 x USB 3.1 Gen.1 (5Gbp/s), via USB Hub, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| LAN Port | EMS-EHL-6 LAN Bypass, 6 x RJ45, 4 ports support bypass function, EMS-EHL-6 LAN Normal, 6 x RJ45 |
| Audio | 1 x Mic-in,1 x Line-Out |
| DP | 1 x DP 1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S (co-lay with ALC897) HD codec |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics for 10th Gen Intel® Processors |
|---|---|
| Resolution | DP++ 1.4: 4096x2304 @ 60Hz, HDMI 2.0b : Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B, LVD 62368-1 |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I226-IT, 4 x Intel® I210-IT(WT) or I210-AT (ST) |
|---|---|
| Specification | 2 x 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible, 4 x 10/100/1000Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10 64bit / Win 11 64 bit/ Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Elkhart Lake Atom®/Celeron® Processor Fanless Rugged Embedded System, w_LAN IET Module, Bypass LAN IET Module, support 4 ports bypass, EMS-EHL-J64-A1-BR (J6413), EMS-EHL-X64-A1-BR (x6425E), LAN IET Module, EMS-EHL-J64-A1-CR (J6413), EMS-EHL-X64-A1-CR (x6425E) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant