Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Modular-Computing-System
EMS-MTU
Series: EMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EMS-MTU is a modular industrial computing system offering flexibility and scalability for various industrial applications. It features a fanless design, multiple I/O options, and wide temperature support, ensuring reliable performance in harsh environments. This system is ideal for automation, transportation, and other demanding industrial tasks, providing robust performance with Intel processors.
Key Features
- Intel® Meteor Lake-U Core™ Ultra 7/5 Processor
- 2 x 262-pin SODIMM socket Max. up to 64GB DDR5 5600MT/s
- Rich I/O, 4-USB3.2, 2-USB2.0, 1-DP, 2-HDMI, 2-COM, 2-LAN, 1-8bit GPIO
- Support 5G (Sub-6G) module, M.2 NVMe SSD Gen4 x 4
- Fanless operation Temperature from -40°C ~ 70°C
- CE, FCC Class B, IP50
- Wide range DC power input from +9~36V
- Support HW TPM 2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Meteor Lake-U, Intel® Core™ Ultra 7 Processor, Intel® Core™ Ultra 5 Processor |
|---|---|
| System Memory | 2 x 262-pin SODIMM socket Max. up to 64GB DDR5 5600MT/s |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS 256 Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltages monitoring |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (w/SSD) ambient w/ air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 240mm x 150mm x 49 mm (Standard), 240mm x 150mm x 75 mm (w/ IET module) |
| Weight | 2.1 kg (System), 2.9 kg (w_Package) |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 0.5hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 55Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| IP Rating | IP 50 |
| Mounting Kit | Wall mount kit (standard), DIN RAIL (optional) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 support SATA3 / PCIe Gen4x1/ USB3.2 Gen2 and SIM slot1 (internal), 1 x M.2 Key-E 2230 for Wi-Fi & BT Module (USB2.0 / PCIe Gen4x1) |
|---|---|
| IET | 1 x IET interface (1 x DDI, 4 x PCIe Gen4x1, 3 x USB2.0, 1 x SMBus, eSPI) |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2280 (1 x PCIe Gen4x4), support NVMe, 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA (share with expansion slot) |
|---|
Front I/O
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off |
|---|---|
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow), 1 x LTE LED (Green), 1 x Wifi LED (Green) |
| USB | 2 x USB2.0 |
| COM Port | 2 x COM RS232/422/485 (select via BIOS, auto flow control via HW) |
| Digital I/O | 1 x 8-bit GPIO (DB9) |
| SIM Slot | 1 x Internal SIM slot |
| Wire-Control Power On/Off | 2-Pin Terminal Block |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen.1 (5Gbp/s)(w/ USB 2.0) |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| Audio | Mic-In, Line-Out |
| DP | 1 x DP++1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD codec |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Xe LPG Graphics |
|---|---|
| Resolution | DP++ 1.4: 4096x2304 @ 60Hz, HDMI 2.0b : Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I226-IT |
|---|---|
| Specification | 2 x 10/100/1000/2.5G GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | DC in typical 12/24V (+9V ~ +36V), wide voltage single power input, TVS component for surge protection, Reverse current/voltage protection(Max. Currency: 13A) |
|---|---|
| Voltage Input Connector | 1 x 3-pin Phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10 / Win 11/ Linux |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant