Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Modular-Computing-System
EMS-SKLU-GPIO
Series: EMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EMS-SKLU is a modular industrial computing system powered by Intel® Skylake-U processors. It offers a fanless design, wide temperature support, and multiple I/O options, making it ideal for demanding industrial applications. This system provides reliable and flexible computing solutions for environments where durability and robust performance are essential.
Key Features
- 6th Gen Intel® Core™ SoC i7/i5/i3/Celeron BGA Processor
- One 260-pin SODIMM Socket Up to 16GB DDR4 2133MHz SDRAM
- 44-bit GPIO, 32-bit Supports 1.5KV Isolation
- 6-LAN port, 4 Ports Support 802.3af PSE
- Expansion Slot Supports 1 Mini PCIe Slot, 1 M.2,
- DIN-Rail Support
- Fanless Operating from -20 ~ 50°C, Support IP50
- Power Input: Typical 12/24 Vdc (9-32V)
- Supports Intel® iAMT 11.0, TPM2.0 , Turbo Boost Technology, vPro, Wake on LAN
- Service Window, Easy to Install M.2, Memory and Mini PCIe Module
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-6600U, 2-Core, 2.6GHz processor, Intel® Core™ i5-6300U, 2-Core, 2.4GHz processor, Intel® Core™ i3-6100U, 2-Core, 2.3GHz processor, Intel® Celeron® 3955U, 2-Core, 2.0GHz processor |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 2133MHz SO-DIMM up to 16 GB |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | EBM-SKLUS + AUX-M08 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | (w/SSD), ambient w/ air flow, -20°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 9.45" x 6.2" x 2.95" (240mm x 158mm x 75mm) |
| Weight | 1.5kg (system), 2.4kg (w/ package) |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 55Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Mounting Kit | Din-Rail kit (Standard) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (2242/3042) B-Key, supports SATA/ PCIex1/ USB3.0 |
|---|---|
| PCIe | 1 x Mini PCIe, supports PCIex1/USB2.0 |
| IET | 1 x Avalue 80-Pin IET Interface |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 2242 (SATA) |
|---|
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 (Jumper), supports auto-flow |
| LAN Port | 2 x RJ-45, 4 x Powered LAN |
| SMBus | 1 x SMBus |
| Audio | Mic-In, Line-In and Line-Out |
| Digital I/O | 1 x 44bit GPIO, 32bit w/1.5KV isolation, 1 x 12bit GPIO |
| Antenna | 2 x Knockouts for Antenna Mounting |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S, supports 2.1-CH |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Skylake SoC integrated Graphics |
|---|---|
| Resolution | DP: Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM, 4 x Intel® I210AT |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Optional AC-DC Adapter |
Software Support
| OS | Win 10 / Win 8.1 / Win 7 / Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 6th Skylake Celeron Processor i7/i5/i3/Celeron Fanless Rugged Embedded System, w_4 Powered LAN+44-bit GPIO IET Module, EMS-SKLU-66-B1-AR (i7-6600U), EMS-SKLU-63-B1-AR (i5-6300U), EMS-SKLU-61-B1-AR (i3-6100U), EMS-SKLU-39-B1-AR (3955U) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant