Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Modular-Computing-System
EMS-SKLU-PSE
Series: EMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EMS-SKLU-PSE is a modular industrial computing system equipped with Intel® Skylake-U processors and Power over Ethernet (PoE) capabilities. This system offers a fanless design, wide temperature support, and multiple LAN ports with PoE, making it suitable for powering and networking connected devices. Ideal for applications requiring robust network connectivity and power management, it ensures reliable performance in harsh industrial environments.
Key Features
- 6th Gen Intel® Core™ SoC i7/i5/i3/Celeron BGA Processor
- One 260-pin SODIMM Socket Up to 16GB DDR4 2133MHz SDRAM
- 4xPowered LAN,1xDP,2xLAN,1xCOM1,4xUSB 3.0,1xMulti-Function Port (1xGPIO,1xCOM2,1xAudio,1xSMBus,2xPS2)
- Expansion Slot Supports 1 Mini PCIe Slot, 1 M.2, 1 IET Interface
- Front Access Swappable 2.5" Drive Bay, 2 SIM Card
- Rugged Design for Vibration & Shock Protection
- Fanless Operating from -20 ~ 50°C, Support IP50
- Power Input: Typical 12/24 Vdc
- Supports Intel® iAMT 11.0, TPM2.0 , Turbo Boost Technology, vPro, Wake on LAN, RAID 0/1
- Service Window, Easy to Install M.2, Memory and Mini PCIe Module
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-6600U, 2-Core, 2.6GHz processor, Intel® Core™ i5-6300U, 2-Core, 2.4GHz processor, Intel® Core™ i3-6100U, 2-Core, 2.3GHz processor, Intel® Celeron® 3955U, 2-Core, 2.0GHz processor |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 2133MHz SO-DIMM up to 16 GB |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | EBM-SKLUS + IET-PSEB |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | (w/SSD), ambient w/ air flow, -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F), (w/HDD), ambient w/ air flow, 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 9.45" x 5.96" x 2.36" (240mm x 151.5mm x 60mm) |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 55Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Mounting Kit | Wall mount kit (standard), DIN RAIL (optional) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (2242/3042) B-Key, supports SATA/ PCIex1/ USB3.0 |
|---|---|
| PCIe | 1 x Mini PCIe |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 (SATA) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5" Drive Bay |
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.0 |
|---|
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 (Jumper), supports auto-flow |
| LAN Port | EMS-TGL-PSEBF, 6 x RJ45, 4 ports support IEEE 802.3af, total 60W, EMS-TGL-PSEBT, 4 x RJ45, 2 ports support IEEE 802.3at, total 60W |
| SMBus | 1 x SMBus |
| Audio | Mic-In, Line-In and Line-Out |
| Digital I/O | 1 x 12bit GPIO |
| SIM Slot | 2 x SIM Card Slot |
| Antenna | 2 x Knockouts for Antenna Mounting |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S, supports 2.1-CH |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Skylake SoC integrated Graphics |
|---|---|
| Resolution | DP: Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz |
Ethernet
| LAN Chipset | EMS-TGL-PSEBF, 1 x Intel® I225-LM, 1 x Intel® I219-LM, 4 x Intel® I210IT, EMS-TGL-PSEBT, 1 x Intel® I225-LM, 1 x Intel® I219-LM, 2 x Intel® I210IT |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Optional AC-DC Adapter (120W) |
Software Support
| OS | Win 10 / Win 8.1 / Win 7 / Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 6th Skylake Core™ Processor i7/i5/i3/Celeron Fanless Rugged Embedded System, w_PoE IET Module, Support 4 port IEEE 802.3af:with 4 Powered LAN, EMS-SKLU-66-B1-DR (i7-6600U), EMS-SKLU-63-B1-DR (i5-6300U), EMS-SKLU-61-B1-DR (i3-6100U), EMS-SKLU-39-B1-DR (3955U), Support 2 port IEEE 802.3at:with 2 Powered LAN, EMS-SKLU-66-B1-ER (i7-6600U), EMS-SKLU-63-B1-ER (i5-6300U), EMS-SKLU-61-B1-ER (i3-6100U), EMS-SKLU-39-B1-ER (3955U) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant