Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Modular-Computing-System
EMS-TGL-6COM
Series: EMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EMS-TGL-6COM is a modular industrial computing system featuring Intel® Tiger Lake processors, designed with 6 COM ports for extensive serial communication. This system is ideal for applications requiring robust and flexible connectivity in harsh environments. It offers fanless operation and wide temperature support, ensuring reliable performance in demanding industrial settings.
Key Features
- 11th Gen. Intel® Core™ i7/i5/i3 BGA Processor
- 2x 260-pin SODIMM socket Max. up to 64GB DDR4 3200MT/s
- Rich I/O, 4-USB3.1, 2-USB2.0, 1-DP, 1-HDMI, 6-COM, 2-LAN, 1-8bit GPIO.
- Support 5G (Sub-6G) module, M.2 NVMe SSD Gen. III x 4, HDMI 2.0b (4K @ 60Hz), LAN 2.5GBase-Tx GbE
- Fanless operation temperature from -40°C ~ 70°C (WT) / 0°C ~ 70°C (ST)
- CE, FCC Class B, IP50
- Wide range DC power input from +9~36V
- Support HW TPM 2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-1185GRE Processor (15W, 12M Cache, up to 2.80 GHz), WT, Intel® Core™ i5-1145GRE Processor (15W, 8M Cache, up to 2.60 GHz), WT, Intel® Core™ i3-1115GRE Processor (15W, 6M Cache, up to 3.00 GHz), WT, Intel® Core™ i7-1185G7E Processor (15W, 12M Cache, up to 2.80 GHz), ST, Intel® Core™ i5-1145G7E Processor (15W, 8M Cache, up to 2.60 GHz), ST, Intel® Core™ i3-1115G4E Processor (15W, 6M Cache, up to 3.00 GHz), ST |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-pin SODIMM socket Max. up to 64GB DDR4 3200 MT/s |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS 256 Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltages monitoring |
| SBC | EBM-TGLS + AUX-M01 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (w/SSD) ambient w/ air flow, WT sku, 0°C ~ 70°C (w/SSD) ambient w/ air flow, ST sku |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 240mm x 150mm x 69 mm (w/ IET module) |
| Weight | TBD |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 55Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| IP Rating | IP 50 |
| Mounting Kit | Wall mount kit (standard), DIN RAIL (optional) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 support SATA3/ PCIeIII x1/ USB3.1 and SIM slot1, 1 x M.2 Key-E 2230 for Wi-Fi & BT Module(CNVi) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2242/2280, support PCIe Gen. III x 4 (NVMe SSD), 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA (share with expansion slot) |
|---|
Front I/O
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off |
|---|---|
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow)-M.2 B-key SATA, 1 x LTE LED (Green)- M.2 B-key PCIe, 1 x Wifi LED (Green)- M.2 E key |
| COM Port | 2 x COM RS232/422/485 (select via BIOS, auto flow control via HW) |
| Digital I/O | 1 x 8-bit GPIO (DB9) |
| Wire-Control Power On/Off | 2-Pin Terminal Block |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.1 Gen.2 (10Gbp/s), 2 x USB 3.1 Gen.1 (5Gbp/s), 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x COM RS232/422/485 (select via BIOS, auto flow control via HW) |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| Audio | Mic-In, Line-Out |
| DP | 1 x DP 1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| SIM Slot | 1 x internal SIM slot |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD codec |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Iris® Xe Graphics (i7-1185GRE/i5-1145GRE/i7-1185G7E/i5-1145G7E), Intel® UHD Graphics for 11th Gen Intel® Processors (i3-1115GRE/i3-1115G4E) |
|---|---|
| Resolution | DP++ 1.4: 4096x2304 @ 60Hz, HDMI 2.0b : Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I225-LM, 1 x Intel® I219-LM |
|---|---|
| Specification | 1 x 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible, 1 x 10/100/1000Base-Tx GbE compatible. |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | DC in typical 12/24V (+9V ~ +36V), wide voltage single power input, TVS component for surge protection, Reverse current/voltage protection(Max. Currency: 13A) |
|---|---|
| Voltage Input Connector | 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
| ACPI | Single power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10 64bit , Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 11th Tiger Lake Core™ Processor i7/i5/i3 Fanless Rugged Embedded System, w_4COM IET Module, EMS-TGL-W85-A1-2R (i7-1185GRE), EMS-TGL-W45-A1-2R (i5-1145GRE), EMS-TGL-W15-A1-2R (i3-1115GRE), EMS-TGL-S85-A1-2R (i7-1185G7E), EMS-TGL-S45-A1-2R (i5-1145G7E), EMS-TGL-S15-A1-2R (i3-1115G4E) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant