Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Modular-Computing-System
VMS-APL
Series: VMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue VMS-APL is a compact, fanless modular computing system designed for vehicular and mobile applications, powered by Intel® Apollo Lake processors. It offers robust connectivity options, including multiple USB, LAN, and COM ports, making it suitable for demanding environments. The system supports wide temperature ranges, ensuring reliable performance in harsh conditions.
Key Features
- Intel® Pentium®/Celeron®/Atom™ Processor
- One 204-pin SODIMM Socket Up to 8GB DDR3L 1866MHz SDRAM
- Rich I/O, 1-DP, 1-LVDS, 1-DC-Out, 1-8-bit GPIO, 2-Line-out, 2-Mic-in, 2-LAN, 2-COM, 4-USB
- Onboard u-box M8N concurrent GNS module (GPS/QZSS, GLONASS, BeiDou)
- Rugged Fanless Design Compliant with MIL-STD-810G
- Power Management and Low Voltage Protection Design
- Wake on RTC/SMS Via WWAN Module
- Optional CAN modules supports OBD II, SAE J1939 or J1708
- Wide Range DC Power Input from 9 ~ 36V
- Fanless Operating from -20/40 ~ 70°C
- Supports TPM 1.2/2.0 (Factory Option), SD card(SD 3.0)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Pentium® Processor N4200 (2M Cache, up to 2.5 GHz), Intel® Celeron® Processor N3350 (2M Cache, up to 2.4 GHz), Intel® Celeron® Processor J3455 (2M Cache, up to 2.3 GHz), Intel Atom® x7-E3950 Processor (2M Cache, up to 2.00 GHz), Intel Atom® x5-E3940 Processor (2M Cache, up to 1.80 GHz), Intel Atom® x5-E3930 Processor (2M Cache, up to 1.80 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-Pin DDR3L 1866MHz SO-DIMM up to 8 GB |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltages monitoring |
| SBC | EBM-APLV |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | N4200/ N3350/J3455, With extended temperature peripherals: -20°C ~ 70°C (-4°F ~ 158°F) with air flow, E3950/ E3940/ E3930, With extended temperature peripherals: -40°C ~ 70°C (-40°F ~ 158°F) with air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 239mm x 186mm x 62mm |
| Weight | 2.6kg (system), 3.2kg (w/package) |
| Vibration Test | Operating with SSD : MIL-STD-810G, Method 514.6, Category 4, common carrier US highway truck vibration exposure, Storage with SSD : MIL-STD-810G, Method 514.6, Category 24, minimum integrity test |
| Shock Test | Operating with SSD : MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, functional shock=20G, Non-Operating with SSD : MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure V, crash hazard shock test=75G |
| Mounting Kit | Wall mount kit (standard) |
Expansion
| PCIe | 2 x Mini-PCIe socket (PCIe + USB) for WLAN / WWAN option (w/ SIM Slot) |
|---|---|
| IET | 1 x Avalue 80-Pin IET Interface (1 x DP, 4 x PCIex1, 3 x USB2.0, 1 x LPC, 1 x Line-Out(R/L), 1 x SMBus) |
| Expansion | 1 x CANBus module Interface (UART), supports OBDII, SAE J1939/J1708 (Factory Option) |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA III |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5" Drive Bay (SATA III) |
| MicroSD Card | 1 x SD (3.0) |
Front I/O
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off |
|---|---|
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow), 1 x WLAN LED (Green), 1 x WWAN LED (Green) |
| USB | 2 x USB 3.0 |
| Digital I/O | 1 x 8-Bit GPIO, (Digital Input), Input Voltage (Internal Type): 5VDC TTL (default), Input Voltage (Source Type): 0~30 VDC, (Digital Output), Digital Output (Sink Type): 5VDC TTL (default), max current: 20mA, Digital Output (Source Type): 0~30VDC, max current: 250mA |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
| SIM Slot | 2 x SIM Card Slots (External Accessible) |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 (Jumper) |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| CAN Bus | CANbus modules supports OBDII, SAE J1939/J1708 (Factory Option) |
| Audio | 1 x Mic-in,1 x Line-Out |
| DP | 1 x DP |
| LVDS | 1 x LVDS |
| Antenna | 5 x Antenna Mounting with Dust Cover |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block |
| DC Output | 2-Pin Terminal Block |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S, supports 2.1-CH |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Processor Graphics, Intel® HD Graphics 505 (N4200, E3950), Intel® HD Graphics 500 (E3950, E3940, E3930) |
|---|---|
| Resolution | DP: Max. Resolution 4096x2160 @ 60Hz, LVDS: Max. Resolution 1920x1200 @ 60Hz |
| Chipset | Onboard u-blox NEO-M8N module supports GPS/ Gloness/ QZSS/ Galileo/ Beidou |
| Sensitivity | Industry leading –167 dBm navigation sensitivity Product variants to meet performance and cost requirements Combines low power consumption and high sensitivity |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B, e13 Mark, ISO7637-2, IP50 Rating |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I211AT |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | Typical 12/24 Vdc ( +9~ 36V ) |
|---|---|
| Voltage Input Connector | 3-Pin Terminal Block |
| DC Output Spec. | 12Vdc/6A |
| DC Output Connector | 2-Pin Terminal Block |
| ACPI | Single power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
| Power Mode | Vehicle Power Mode (Default Setting), Industrial PC Power Mode supports AT/ATX |
Software Support
| OS | Win 10, Linux, Android (by request) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Apollo Lake Pentium®/Celeron® Processor Fanless Vehicle Telematics System, VMS-APL-N42-B1-1R (N4200), VMS-APL-N33-B1-1R (N3350), VMS-APL-J34-B1-1R (J3455), VMS-APL-E50-B1-1R (E3950), VMS-APL-E40-B1-1R (E3940), VMS-APL-E30-B1-1R (E3930) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant