Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Rackmount-System
BAX-R1U0
Series: BAX
Manufactured byAvalue
_800x800.jpg?alt=media)
The Avalue BAX-R1U0 is a rugged 1U Rackmount Chassis supporting ATX motherboards up to 12” x 9.6”. Featuring flexible drive bay options, a full-height PCIe expansion slot via riser card, and a built-in 315W power supply, it is ideal for compact industrial server and data center environments.
Key Features
- 1U Rackmount
- Up to 12"(W) x 9.6"(D) ATX compliant MB
- 2 x 3.5" Drive Bay or 1 x 2.5" + 1 x 3.5" Drive Bay
- 1 x Slim ODD Bay
- Full Height PCI-e Slot x 1 (via riser card and bracket)
- 315W 1U Flex 100-240 Vac Power Supply
- Dimension 381 x 482.6 x 44.4 mm
- Net weight: 3.67kg(Chassis only)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Depend on MB |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Depend on MB |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1 sec ~ 65535 sec/min |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltages monitoring, CPU fan speed control |
| SBC | ATX Motherboard |
Expansion
| PCIe | 1 x Full Height PCIe Slot (via riser card and bracket) |
|---|
Storage
| 2.5 Drive Bay | 2 x 3.5" 4TB HDD |
|---|
Front I/O
| USB | 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| Power Button | System power on/off |
| Reset Button | System reset |
| LED Indicator | Power Status, HDD Activity, LAN Activity |
Power Requirement
| Adapter | 315W 1U Flex 100-240Vac |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 75°C (-4°F ~ 167°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension | 381mm x 482.6mm x 44.4mm |
| Weight | 3.67 kg (Chassis only) |
Ordering Information
| Ordering Information | BCC-CASE-R1U0-01R: 1U Rackmount Chassis (315W PSU included) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant