Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Rackmount-System
BAX-R2U0
Series: BAX
Manufactured byAvalue
_800x800.jpg?alt=media)
The Avalue BAX-R2U0 is a rugged 2U Rackmount Chassis designed for ATX motherboards up to 12” x 9.6”. Featuring flexible drive bay options, 7 low-profile expansion slots, and a 500W power supply, it is ideal for compact industrial server and data center applications requiring robust performance.
Key Features
- 2U Rackmount
- Up to 12"(W) x 9.6"(D) ATX compliant MB
- 6 x 3.5" Drive Bay or 2 x 5.25" + 4 x 3.5" Drive Bay
- 7 x Low profile expansion slots
- 500W PS2 100-240Vac Power Supply
- Dimension 504 x 482.6 x 88.9 mm
- Net weight: 7.18kg(Chassis only)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Depend on Motherboard |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Depend on Motherboard |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec./min.1sec. or 1min. step. |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltage monitoring, CPU fan speed control |
| SBC | ATX Motherboard |
Expansion
| Expansion Slots | 7 x Low Profile expansion slots |
|---|
Storage
| Drive Bays | 6 x 3.5" Drive Bays or 2 x 5.25" + 4 x 3.5" Drive Bays |
|---|
Front I/O
| USB | 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| Power Button | System Power On/Off |
| Reset Button | System Reset |
| LED Indicator | Power Status, HDD Activity, LAN Activity |
Power Requirement
| Adapter | 500W PS2 100-240Vac Power Supply |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 35°C (32°F ~ 95°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension | 504mm x 482.6mm x 88.9mm |
| Weight | 7.18 kg (Chassis only) |
Ordering Information
| Ordering Information | BCC-CASE-R2U0-01R: 2U Rackmount Chassis (without 500W PSU) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant