Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Rackmount-System
BAX-R4U0
Series: BAX
Manufactured byAvalue
_800x800.jpg?alt=media)
The Avalue BAX-R4U0 is a rugged 4U Rackmount Chassis supporting ATX motherboards up to 12” x 9.6”. It offers multiple drive bays, 7 full-height expansion slots, and a 500W power supply, making it ideal for industrial server and data center applications requiring high flexibility and reliable performance.
Key Features
- 4U Rackmount
- Up to 12”(W) x 9.6”(D) ATX compliant MB
- 3 x 3.5" Internal Drive Bay
- 2 x 3.5" + 3 x 5.25" External Drive Bay
- 7 x Full Height expansion slots
- 500W PS2 100-240Vac Power Supply
- Dimension 515 x 430 x 174.8 mm
- Net weight: 12.09kg(Chassis only)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Depends on motherboard |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Depends on motherboard |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec./min. 1sec. or 1min. step |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltages monitoring, CPU fan speed control |
| TPM | Onboard Infineon SLB9665 support TPM 2.0 |
| SBC | ATX Motherboard |
Expansion
| Expansion Slots | 7 x Full Height expansion slots |
|---|
Storage
| Drive Bays | 3 x 3.5" Internal Drive Bay, 2 x 3.5" + 3 x 5.25" External Drive Bay |
|---|
Power Requirement
| Power Supply | 500W PS2 100-240Vac Power Supply |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension | 515mm x 430mm x 174.8mm |
Ordering Information
| Ordering Information | BCC-CASE-R4U0-02R: 4U Rackmount Chassis (without 500W PSU) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant