Product Datasheet
20 May 2026
Digital Paper · Public-Display-Solution
EPD-3150
Series: EPD
Manufactured byAvalue

The Avalue EPD-3150 is a 31.5" E Ink Spectra 6 colour ePaper signage display, designed as a large, sunlight-friendly, ultra-low-power public information surface. With a 2560 x 1440 (16:9) E Ink Spectra 6 panel at 94 PPI rendering red, green, blue, yellow, black and white, and a slim-bezel fanless design, it holds its image without power and only refreshes when content changes. It accepts content via Wi-Fi or SD card, is powered through a USB Type-C (+12V) connector, and operates fanless over 0~50°C in a 707.9 x 413.2 x 23.5 mm body — a low-maintenance colour ePaper signage panel.
Key Features
- 31.5" E Ink Spectra 6 colour ePaper signage display
- Colours: red / green / blue / yellow / black / white
- 2560 x 1440 (16:9), 94 PPI
- Slim-bezel design
- Fanless operation 0°C ~ +50°C
- Content via Wi-Fi or SD card
- USB Type-C (+12V) power input
- Ultra-low power (image retained without power)
- 707.9 x 413.2 x 23.5 mm
Technical Specifications
Display
| PPI | 94 PPI |
|---|---|
| Spec. & Resolution | 2560 x 1440 (16 : 9) |
Data Transmission
| Data Transmission | Wi-Fi, SD card |
|---|
DC In / Out Connector
| Input Power Connector | USB Type C (+12V) |
|---|
Panel
| LCD Size | 31.5" |
|---|---|
| Display Type | E Ink Spectra 6 (Red, Green, Blue, Yellow, Black, White) |
| Resolution | 2560 x 1440 (16:9) |
Mechanical & Environmental
| Dimension (W x L x H) | 707.9 x 413.2 x 23.5 mm |
|---|---|
| Operating Temp. | 0~50°C |
Ordering Information
| Ordering Information | EPD-3150-SID-A1R |
|---|