Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Rackmount-Tower-Workstation
GAI-ERSR-33B
Series: GAI

The Avalue GAI-ERSR-33B is a 19" 4U GenAI rackmount workstation built around the Avalue HPM-ERSUA server board with a single Intel® Xeon® Silver 4510 (or above) processor and Intel® C741 chipset, pre-integrated with 2 x NVIDIA RTX 4000 Ada (20GB/130W) GPUs for on-premise generative-AI inference. With DDR5 RDIMM (256GB configured), a 4TB M.2 NVMe OS drive, a 1300W ATX PSU and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it ships as a ready-to-run Open WebUI LLM appliance in a 430 x 174.8 x 528 mm chassis. It provides 4 x PCIe Gen5 x16 and 3 x PCIe Gen5 x4 slots, triple Intel Ethernet (I210AT 1GbE, I226-LM 2.5GbE, X550AT2 dual 10GbE), USB 3.2 Gen1/USB 2.0 and VGA, running Ubuntu 22.04 LTS.
Key Features
- 19" 4U GenAI workstation (430 x 174.8 x 528 mm)
- 1 x Intel® Xeon® Silver 4510 or above, Intel® C741 chipset
- Avalue HPM-ERSUA server board, IPMI 2.0 (AST2600 BMC)
- 2 x NVIDIA RTX 4000 Ada 20GB / 130W GPUs
- 4 x DDR5 5600 64GB RDIMM (256GB) + 1 x 4TB M.2 NVMe OS drive
- 1 x 1300W PS2 ATX PSU
- 4 x PCIe Gen5 x16 + 3 x PCIe Gen5 x4 slots
- Intel I210AT 1GbE + I226-LM 2.5GbE + X550AT2 (2 x 10GbE)
- Ubuntu 22.04 LTS with Open WebUI
Technical Specifications
System Information
| Processor | 1 x Intel® Xeon® Silver 4510 or Above |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C741 Chipset |
| System Memory | 4 x DDR5 5600 64GB RDIMM 288pin 0~85C (Total 256 GB) |
| GPU | 2 x NVIDIA RTX 4000 Ada 20GB/130W |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
| SBC | HPM-ERSUA |
Front I/O
| Power Button | 1 x Power button |
|---|---|
| Reset Button | 1 x Reset button |
| LED Indicator | 1 x Power status indicator, 1 x Disk activity indicator (On Storage kit), 1 x Network activity indicator |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen1 ports, 2 x USB 2.0 type A ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| VGA | 1 x VGA port |
| RJ-45 | 5 x RJ45: MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 for 1GbE shared with IPMI, LAN2 for 2.5GbE, LAN3 and 4 for 10GbE |
Display
| Graphic Chipset | AST 2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Power Requirement
| Power Supply Unit | 1 x 1300W PS2 ATX PSU |
|---|
Expansion
| Expansion | 4 x PCIe Gen5 x16 slots and 3 x PCIe Gen5 x4 slots, Slot 1, PCIe 5.0 x16, Slot 2, PCIe 5.0 x4, Slot 3, PCIe 5.0 x16, Slot 4, PCIe 5.0 x4, Slot 5, PCIe 5.0 x16, Slot 6, PCIe 5.0 x4, Slot 7, PCIe 5.0 x16 (closest to CPU) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 2280 NVMe SSD 4TB 3D TLC for OS |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I210AT 1GbE controller, 1 x Intel I226-LM 2.5GbE controller, 1 x Intel X550AT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 5 x RJ45: MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 for 1GbE shared with IPMI, LAN2 for 2.5GbE, LAN3 and 4 for 10GbE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 to 35°C (L10, 2 x GPU RTX 4000 Ada) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C 24hrs IEC60068-2-1 Cold test Test: Ab, 70°C/ RH95% 24hrs IEC 60068-2-3 Test: Ca |
| Operating Humidity | 35°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 20KG |
| Dimension (W x L x D) | 19" 4U Chassis 430mm(W) x 174.8mm(H) x 528mm(D), 482.6mm(W) x 174.8mm(H) x 528mm(D) with ear mount |
Software Support
| OS | Ubuntu 22.04 LTS |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | GAI-ERS33R-B1R: L10 19" 4U w/1x4510Y/4x64G/2x4000 ada |
|---|