Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Rackmount-Tower-Workstation
HPS-621D4A
Series: HPS

The Avalue HPS-621D4A is a 19" 4U rackmount workstation built around the Avalue HPM-621DE dual-socket server board for two 1st/2nd Generation Intel® Xeon® Scalable processors (max. TDP up to 150W each) with the Intel® C621 chipset, designed as a high-core-count, GPU/accelerator-ready node for HPC and edge servers. With 12 x DDR4 2933/2666/2400/2133MHz RDIMM/LRDIMM up to 1.5TB, a 1300W ATX PSU and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2500 BMC, it packages two-socket Xeon Scalable performance into a 430 x 174.8 x 528 mm chassis. It provides 4 x PCIe Gen3 x16, 2 x PCIe Gen3 x8 and a PCI 3.0 slot, an M.2 NVMe, 3 x front-accessible 2.5" bays, quad Intel I210AT 1GbE, USB 3.2 Gen1 and VGA, running Windows 10 IoT, Windows Server 2016/2019 or Ubuntu 18.04 LTS or later.
Key Features
- 19" 4U rackmount workstation (430 x 174.8 x 528 mm)
- Dual 1st/2nd Gen Intel® Xeon® Scalable (FCLGA3647, max. TDP 150W each)
- Avalue HPM-621DE dual-socket board, Intel® C621, IPMI 2.0
- 12 x DDR4 2933/2666/2400/2133MHz RDIMM/LRDIMM up to 1.5TB
- 1 x 1300W PS2 ATX PSU
- 4 x PCIe Gen3 x16 + 2 x PCIe Gen3 x8 + 1 x PCI 3.0
- 3 x front-accessible 2.5" bays + 1 x M.2 NVMe
- 4 x Intel I210AT 1GbE controllers
- Windows 10 IoT / Server 2016/2019 / Ubuntu
Technical Specifications
System Information
| Processor | Dual Intel FCLGA3647 Sockets support 1st and 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable Processors (Max. TDP at 150W each) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C621 Chipset |
| System Memory | 12 x DDR4 2933/ 2666/ 2400/ 2133 MHz RDIMM/ LRDIMM up to 1.5TB |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2500 BMC controller onboard |
| SBC | HPM-621DE |
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power button |
| Reset Button | 1 x Reset button |
| LED Indicator | 1 x Power status indicator, 1 x Disk activity indicator, 1 x Network activity indicator |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port (Bracket shares with VGA port, RS232 on the top) |
| VGA | 1 x VGA port (Bracket shares with Serial port, VGA on the bottom) |
| RJ-45 | 4 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Display
| Graphic Chipset | AST 2500 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Power Requirement
| Power Supply Unit | 1 x 1300W PS2 ATX PSU |
|---|
Expansion
| Expansion | 4 x PCIe Gen3 x16 slots, 2 x PCIe Gen3 x8 slots, 1 x PCI 3.0 slot, Slot 1, PCIe 3.0 x16 from CPU1, Slot 2, PCI 3.0, Slot 3, PCIe 3.0 x16 from CPU1, Slot 4, PCIe 3.0 x16 from CPU2, Slot 5, PCIe 3.0 x16 from CPU2, Slot 6, PCIe 3.0 x8 from CPU1, Slot 7, PCIe 3.0 x8 from CPU1 (closest to CPU) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe SSD, 2242/2260/2280 form factor |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 3 x Front accessible 2.5" storage bays |
Ethernet
| LAN Chipset | 4 x Intel I210AT 1GbE controllers |
|---|---|
| LAN Port | 4 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 40°C (L6 system) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C 24hrs IEC60068-2-1 Cold test Test: Ab, 70°C/ RH95% 24hrs IEC 60068-2-3 Test: Ca |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 20.5KG |
| Dimension (W x L x D) | 19" 4U Chassis 430mm(W) x 174.8mm(H) x 650mm(D), 482.6mm(W) x 174.8mm(H) x 650mm(D) with ear mount |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT Enterprise, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Ubuntu 18.04 LTS or Later |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPS-621D4AD-A1R: L6 19" 4U Rackmount w/HPM-621DEA/1300W/1x5.25"/3x2.5" |
|---|