Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Rackmount-Tower-Workstation
HPS-ERSD4B
Series: HPS

The Avalue HPS-ERSD4B is a 19" 4U liquid-cooled rackmount workstation built around the Avalue HPM-ERSDE dual-socket server board for two 4th/5th Generation Intel® Xeon® Scalable processors (max. TDP up to 270W each) with the Intel® C741 chipset, designed as a high-core-count, thermally-aggressive node for HPC and edge data centers. With 12 x DDR5 5600MHz RDIMM up to 3TB, a 1-to-1 liquid-cooling module (2 CPU cold plates with water-tight connectors), a 1300W ATX or 1600W CRPS PSU and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it packages two-socket Xeon Scalable performance into a 430 x 174.8 x 834 mm chassis. It provides 7 x PCIe Gen5 x16 slots, an M.2 NVMe, 3 x front-accessible 2.5" bays, triple Intel Ethernet (I210AT 1GbE, I226-LM 2.5GbE, X550AT2 dual 10GbE), USB 3.2 Gen1 and VGA, running Windows 10 IoT / Windows Server IoT 2019/2022, Ubuntu or RHEL.
Key Features
- 19" 4U liquid-cooled rackmount workstation (430 x 174.8 x 834 mm)
- Dual 4th/5th Gen Intel® Xeon® Scalable (LGA4677, max. TDP 270W each)
- Avalue HPM-ERSDE dual-socket board, Intel® C741, IPMI 2.0
- 1-to-1 liquid cooling: 2 x CPU cold plates with water-tight connectors
- 12 x DDR5 5600MHz RDIMM up to 3TB
- 1 x 1300W PS2 ATX PSU or 1 x 1600W CRPS
- 7 x PCIe Gen5 x16 slots
- 3 x front-accessible 2.5" bays + 1 x M.2 NVMe
- Intel I210AT 1GbE + I226-LM 2.5GbE + X550AT2 (2 x 10GbE)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Dual Intel FCLGA4677 Sockets support 4th/5th Generation Intel Xeon Scalable Processors (Max. TDP at 270W each) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C741 Chipset |
| System Memory | 12 x DDR5 5600 MHz RDIMM up to 3TB |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
| SBC | HPM-ERSDE |
| Cooling | 1-to-1 Liquid Cooling module with 2 x CPU Liquid Heat Dissipation Plates with Water-Tight Connectors |
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power button |
| Reset Button | 1 x Reset button |
| LED Indicator | 1 x Power status indicator, 1 x Disk activity indicator, 1 x Network activity indicator |
Rear I/O
| USB | 6 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| VGA | 1 x VGA port |
| RJ-45 | 5 x RJ45: MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 for 1GbE shared with IPMI, LAN2 for 2.5GbE, LAN3 and 4 for 10GbE |
Display
| Graphic Chipset | AST 2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Power Requirement
| Power Supply Unit | 1 x 1300W PS2 ATX PSU (Default), 1 x 1600W CRPS (Option) |
|---|
Expansion
| Expansion | 7 x PCIe Gen5 x16 slots, Slot 1, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 2, PCIe 5.0 x16 from 1st CPU, Slot 3, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 4, PCIe 5.0 x16 from 1st CPU, Slot 5, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 6, PCIe 5.0 x16 from 1st CPU, Slot 7, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU (closest to CPU) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe SSD, 2242/2260/2280/22110 form factor |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 3 x Front accessible 2.5" storage bays |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I210AT 1GbE controller, 1 x Intel I226-LM 2.5GbE controller, 1 x Intel X550AT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 5 x RJ45: MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 for 1GbE shared with IPMI, LAN2 for 2.5GbE, LAN3 and 4 for 10GbE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 35°C (L6 system with 1300W ATX PSU), 0 ~ 40°C (L6 system with 1600W CRPS) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C 24hrs IEC60068-2-1 Cold test Test: Ab, 70°C/ RH95% 24hrs IEC 60068-2-3 Test: Ca |
| Operating Humidity | 35°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x D) | 19" 4U Chassis 430mm(W) x 174.8mm(H) x 834mm(D) |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021, Windows Server IoT 2019 with VT-d disabled, Windows Server IoT 2022, Ubuntu 21.10, 22.04 LTS or later, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.2 and later |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPS-ERSD4BD-A1R: L6 19" 4U Rackmount w/HPM-ERSDEA/1300W/1-to-1 Cooling module, HPS-ERSD4BU-A1R: L6 19" 4U Rackmount w/HPM-ERSDEA/1600W R/1-to-1 Cooling module |
|---|