Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Rackmount-Tower-Workstation
HPS-ERSU2A
Series: HPS

The Avalue HPS-ERSU2A is a 19" 2U rackmount workstation built around the Avalue HPM-ERSUA server board with a single 4th/5th Generation Intel® Xeon® Scalable processor (max. TDP up to 270W) and Intel® C741 chipset, designed as a manageable, expansion-rich compute node for edge servers and HPC. With 6 x DDR5 5600MHz RDIMM up to 1.5TB, a 500W ATX PSU and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it packages Xeon Scalable performance into a 432.4 x 88 x 661 mm chassis. It provides 4 x PCIe Gen5 x16 and 3 x PCIe Gen5 x4 slots, internal 3.5"/2.5" storage bays, triple Intel Ethernet (I210AT 1GbE, I226-LM 2.5GbE, X550AT2 dual 10GbE), USB 3.2 Gen1/USB 2.0 and VGA, running Windows 10 IoT / Windows Server IoT 2019/2022, Ubuntu or RHEL.
Key Features
- 19" 2U rackmount workstation (432.4 x 88 x 661 mm)
- Single 4th/5th Gen Intel® Xeon® Scalable (LGA4677, max. TDP 270W)
- Avalue HPM-ERSUA server board, Intel® C741 chipset, IPMI 2.0
- 6 x DDR5 5600MHz RDIMM up to 1.5TB
- 1 x 500W ATX PSU
- 4 x PCIe Gen5 x16 + 3 x PCIe Gen5 x4 slots
- 4 x internal 3.5" + 2 x internal 3.5"/2.5" storage bays
- Intel I210AT 1GbE + I226-LM 2.5GbE + X550AT2 (2 x 10GbE)
- Windows 10 IoT / Server IoT / Ubuntu / RHEL
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel LGA4677 Socket supports 4th/5th Generation Intel® Xeon® Scalable Processor (Max. TDP at 270W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C741 Chipset |
| System Memory | 6 x DDR5 5600 MHz RDIMM up to 1.5TB |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
| SBC | HPM-ERSUA |
Front I/O
| USB | 2 x USB 2.0 type A ports |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power button |
| Reset Button | 1 x Reset button |
| LED Indicator | 1 x Power status indicator, 1 x Disk activity indicator, 1 x Network activity indicator, 1 x System Error indicator |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen1 ports, 2 x USB 2.0 type A ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| VGA | 1 x VGA port |
| RJ-45 | 5 x RJ45: MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 for 1GbE shared with IPMI, LAN2 for 2.5GbE, LAN3 and 4 for 10GbE |
Display
| Graphic Chipset | AST 2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Power Requirement
| Power Supply Unit | 1 x 500W ATX PSU |
|---|
Expansion
| Expansion | 4 x PCIe Gen5 x16 slots and 3 x PCIe Gen5 x4 slots, Slot 1, PCIe 5.0 x16, Slot 2, PCIe 5.0 x4, Slot 3, PCIe 5.0 x16, Slot 4, PCIe 5.0 x4, Slot 5, PCIe 5.0 x16, Slot 6, PCIe 5.0 x4, Slot 7, PCIe 5.0 x16 (closest to CPU) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe SSD, 2242/2260/2280/22110 form factor |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 2 x Internal 2.5" or 3.5" Drive Bay |
| Other Storage Device | 4 x Internal 3.5" Drive Bay |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I210AT 1GbE controller, 1 x Intel I226-LM 2.5GbE controller, 1 x Intel X550AT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 5 x RJ45: MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 for 1GbE shared with IPMI, LAN2 for 2.5GbE, LAN3 and 4 for 10GbE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 30°C (L6 system) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C 24hrs IEC60068-2-1 Cold test Test: Ab, 70°C/ RH95% 24hrs IEC 60068-2-3 Test: Ca |
| Operating Humidity | 35°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 12.7KG |
| Dimension (W x L x D) | 19" 2U Chassis 432.4mm(W) x 88mm(H) x 661mm(D), 488mm(W) x 88mm(H) x 661mm(D) with ear mount |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021, Windows Server IoT 2019 with VT-d disabled, Windows Server IoT 2022, Ubuntu 21.10, 22.04 LTS or later, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.2 and later |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPS-ERSU2A5-A1R: L6 19" 2U Rackmount w/HPM-ERSUAA/500W |
|---|