Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Server-Board
HPM-ERSUA
Series: HPM

The Avalue HPM-ERSUA is a single-socket ATX server board built on the Intel LGA4677 socket for 4th/5th Generation Intel® Xeon® Scalable processors (max. TDP up to 270W) with the Intel® C741 chipset, designed as a manageable, expansion-rich compute platform for edge servers and HPC nodes. With 6 x DDR5 5600MHz RDIMM up to 1.5TB, onboard TPM 2.0 and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it delivers data-center-class x86 performance in a 12" x 9.6" board. It provides 4 x PCIe Gen5 x16 and 3 x PCIe Gen5 x4 slots, an M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe, 5 x SATA III (RAID 0/1/5/10), triple Intel Ethernet (I210AT 1GbE, I226-LM 2.5GbE, X550AT2 dual 10GbE), and USB 3.2 Gen1/USB 2.0, running Windows 10 IoT / Windows Server IoT 2019/2022, Ubuntu or RHEL.
Key Features
- Single 4th/5th Gen Intel® Xeon® Scalable ATX server board with IPMI 2.0
- Intel LGA4677 socket (max. TDP 270W), Intel® C741 chipset
- 6 x DDR5 5600MHz RDIMM up to 1.5TB
- TPM 2.0 onboard; IPMI 2.0 with AST2600 BMC controller
- Intel I210AT 1GbE + I226-LM 2.5GbE + X550AT2 (2 x 10GbE)
- 4 x PCIe Gen5 x16 + 3 x PCIe Gen5 x4 slots
- 1 x M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe (2242/2260/2280/22110)
- 5 x SATA III (SATA 1~4 RAID 0/1/5/10)
- 12" x 9.6" (304.8 x 243.84 mm); Windows 10 IoT / Server IoT / Ubuntu / RHEL
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel LGA4677 Socket supports 4th/5th Generation Intel® Xeon® Scalable Processor (Max. TDP at 270W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C741 Chipset |
| System Memory | 6 x DDR5 5600 MHz RDIMM up to 1.5TB |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen1 ports, 2 x USB 2.0 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| RJ-45 | 5 x RJ45 MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 port for 1GbE shared with IPMI access, LAN2 port for 2.5GbE, LAN3 and 4 ports for 10GbE |
| VGA | 1 x VGA port |
Display
| Graphic Chipset | AST2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port, VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Expansion
| Expansion | 4 x PCIe Gen5 x16 slots and 3 x PCIe Gen5 x4 slots, Slot 1, PCIe 5.0 x16, Slot 2, PCIe 5.0 x4, Slot 3, PCIe 5.0 x16, Slot 4, PCIe 5.0 x4, Slot 5, PCIe 5.0 x16, Slot 6, PCIe 5.0 x4, Slot 7, PCIe 5.0 x16 (closest to CPU) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe SSD, 2242/2260/2280/22110 form factor |
|---|
I/O
| USB | 4 x Internal USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| SATA | 5 x SATA III (SATA 1~4 support RAID 0,1,5,10) |
| Serial | 1 x Internal RS232 port |
| CMOS Battery | 1 x Horizontal Socket Type CMOS Battery Holder with CR2450 |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I210AT 1GbE controller, 1 x Intel I226-LM 2.5GbE controller, 1 x Intel X550AT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 5 x RJ45 MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 port for 1GbE shared with IPMI access, LAN2 port for 2.5GbE, LAN3 and 4 ports for 10GbE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 55°C (32 ~ 131°F) to support up to 250W TDP CPU, 0 ~ 45°C (32 ~ 113°F) to support up to 270W TDP CPU |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 85°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 1.19KG |
| Power Connector | 1 x Std. 24 Pin ATX connector, 3 x 8 Pin SSI 12V connectors |
| Dimension (L x W) | 12" x 9.6" (304.8mm x 243.84mm), PCB thickness is 2.54mm |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021, Windows Server IoT 2019 with VT-d disabled, Windows Server IoT 2022, Ubuntu 21.10, 22.04 LTS or later, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.2 and later |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPM-ERSUAA-A1R: ATX 1xLGA4677 Intel 4th/5th Gen.C741/X550 6xDDR5/4xPCIex16/2x10GbE/1x1GbE/1x2.5GbE/8xUSB3/5xSATA3, HPM-ERSUAL-A1R: ATX 1xLGA4677 Intel 4th/5th Gen.C741 6xDDR5/4xPCIex16/1x1GbE/1x2.5GbE/8xUSB3/5xSATA3 |
|---|