Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 2.5inch-SBC-Pico-ITX
EPX-APLP
Series: EPX
Manufactured byAvalue

The Avalue EPX-APLP is a 2.5-inch Pico-ITX Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates Intel® Celeron® N3350 or J3455 processors, supporting up to 8GB DDR3L 1600MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (DP++, HDMI, LVDS), dual Intel® 2.5GbE LAN ports, multiple USB ports, a serial interface, and expansion options through M.2 Key-B and Key-E slots. With a compact form factor of 100mm x 72mm and support for Windows 10 and Linux operating systems, the EPX-APLP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Intel® Celeron® N3350/ J3455 Processor
- 1 x 204-pin DDR3L 1600 MHz SO-DIMM Supports Up to 8GB
- DP++, HDMI, Dual Channel 18/24-bits LVDS
- 2 x Intel® i226LM 2.5 Gigabit Ethernet
- 1 x M.2 (2242/2260/3042) B-Key, 1 x M.2 (2230) E-Key Supports Wifi Module
- 1 x SATA III, 1 x SATA Power, 4 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- 1 x RS232, 8-bit GPIO
- DC in +12V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® N3350/J3455 |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1600MHz SO-DIMM Supports Up to 8GB. |
| Board | PICO ITX |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528 |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI 128Mbit SPI BIOS |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature and Voltage with Auto Throttling Control |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® Atom™/ Celeron® SoC Integrated Graphics |
| Spec. & Resolution | DP++: 4096 x 2160 @60Hz, HDMI: 3840 x 2160 @30Hz, 2560 x 1600 @30Hz, LVDS: 1920 x 1080 @60Hz |
| LVDS | 2CH 18/24bits LVDS 1920 x 1080, Chrontel. CH7511B eDP to LVDS Converter |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 (2242/2260/3042) B-Key, 1 x M.2 (2230) E-Key, Supports WiFi Module, (*Micro SIM Card to SIM Card Adapter by Optional) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Codec |
|---|---|
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I226LM 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 2 x USB 3.0, 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232 |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| SATA | 1 x SATA III, 1 x SATA Power |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 60°C (32 ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 3.94" x 2.83" (100mm x 72mm) |
| Weight | 0.66lbs (0.3Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Celeron® Processor 2.5 Pico ITX SBC Motherboard, EPX-APLP-3350-B1R, EPX-APLP/N3350/1COM/6USB/2LAN/B1, EPX-APLP-3455-B1R, EPX-APLP/J3455/1COM/6USB/2LAN/B1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant