Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 2.5inch-SBC-Pico-ITX
EPX-ASLP
Series: EPX
Manufactured byAvalue

The Avalue EPX-ASLP is a 2.5-inch Pico-ITX Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates Intel® Processor N97 and Atom® x7000RE series processors, supporting up to 16GB DDR5 4800MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (DP 1.4a, HDMI 2.0b, LVDS), dual Intel® 2.5GbE LAN ports, and multiple expansion slots (M.2 Key-B, M.2 Key-E). With support for Windows 11 and Linux, and a compact form factor of 100mm x 72mm, the EPX-ASLP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Intel® Processor N97 & Atom® x7000RE series processors
- Bottom Layer Soldered Processor
- Triple Display, DP 1.4a, HDMI 2.0b, 1 x 1CH LVDS
- Dual Intel® Gigabit Ethernet, 2.5GbE
- Dual Expansion Slot, M.2 Key-B, M.2 Key-E
- DC in +12V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® N97 and Atom® x7000RE series processors |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 16GB Max. |
| Board | PICO ITX |
| I/O Chipset | EC IC: IT5782 or Equivalent, Fintek_F81435N or Equivalent for COM port |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltages monitoring, CPU fan speed control |
| TPM | Support fTPM |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Type B), 1 x SATA III |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics |
| Spec. & Resolution | HDMI 2.0b Max resolution 4096 x 2160@60Hz, DP 1.4a Max resolution 4096 x 2160@60Hz, LVDS 1366 x 768 Single channel 18/24-bits |
| LVDS | 1CH 18/24bits LVDS 1366x768, Chrontel. CH7511B eDP to LVDS Converter |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Type B 2242/3042 with (1 x PCIe x1 or USB3.2 GEN1) or (1 x SATA III + USB3.2 GEN1), USB2.0, SIM Slot for SSD/LTE/IO Cards), *Default is Default: SATA), *1 x 10Pin FPC connector for Micro SIM card adapter, *Micro SIM card to SIM card adapter by optional, 1 x M.2 Type E 2230 support WiFi module, USB 2.0 Signal, PCIe x1 Signal. |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® i226V (i226IT for wide temp version) 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
Software Support
| OS | Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen2 at IO, 4 x USB 2.0 by pin header |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 |
| DIO | 1 x 4-bit GPIO |
| SATA | 1 x SATA III |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | Standard Temperature: 0°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) with 0.5m/s Air Flow, Extend Temperature: -40°C ~ 80°C (-40°F ~ 176°F) with 0.5m/s Air Flow for Wide Temp CPU SKU |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 3.94" x 2.83" (100mm x 72mm) |
| Weight | 0.66lbs (0.3Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Processor N-series & Atom® Processor X Series BGA Processor 2.5 Pico ITX SBC Motherboard, EPX-ASLP-N97-A1R, EPX-ASLP/N97/2COM/6USB/2LAN/A1, EPX-ASLP-7433-A1R, EPX-ASLP/x7433RE/2COM/6USB/2LAN/A1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant