Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-APL
Series: ECM

The Avalue ECM-APL is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates Intel® Apollo Lake SoC processors, supporting up to 8GB DDR3L 1600/1333MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (2 x HDMI, 1 x LVDS), dual Gigabit LAN ports, multiple USB ports (4 x USB 3.0, 1 x USB 2.0), serial interfaces (5 x RS-232, 1 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through M.2 Key-B and Mini PCIe slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm and support for Windows 10 and Linux operating systems, the ECM-APL offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Top Layer Soldered
- Intel® Pentium®/Celeron®/Atom™ BGA Processor
- Intel® HD Graphics 500/505 Graphic Engine
- Single DRAM Socket, Max. Up to 8GB DDR3L 1600&1333MHz
- Triple Display (Dual HDMI, LVDS)
- Dual Expansion Slot, M.2 & mPCIe
- DC +12V ~ +24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® x7-E3950 Processor (2M Cache, up to 2.00 GHz), Intel Atom® x5-E3940 Processor (2M Cache, up to 1.80 GHz), Intel Atom® x5-E3930 Processor (2M Cache, up to 1.80 GHz), Intel® Pentium® Processor N4200 (2M Cache, up to 2.50 GHz), Intel® Celeron® Processor N3350 (2M Cache, up to 2.40 GHz), Intel® Celeron® Processor J3455 (2M Cache, up to 2.30 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-Pin DDR3L 1600&1333MHz SO-DIMM, Supports Up to 8GB Max. (Non-ECC) |
| I/O Chipset | EC ITE iT8528E, I-series CPU use EC iT8528I for WT |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature, Voltage and FAN Status with Auto Throttling Control |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x M.2 Key B support SATA/USB interface & with Micro SIM card connector for SSD/3G/4G |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® SoC Integrated Graphics |
| Spec. & Resolution | 2 x HDMI: Max. Resolution 3840 x 2160@30Hz, 1 x LVDS: Max. Resolution 1920 x 1080@60Hz |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe (for PCIe & USB2.0), 1 x M.2 Key B (2242) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I210AT, Intel I210IT for WT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 5 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x LPC, 1 x SPI, 1 x SIM Card Slot |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F) (J3455/N4200/N3350/E 3900 series), -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F)(E3900 Series)(Optional for Wide Temperature Model) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4." (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC +12V ~ +24V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-APL-N4200-C2R, 3.5" W/N4200/5USB/6COM/2LAN/C2, ECM-APL-N3350-C2R, 3.5" W/N3350/5USB/6COM/2LAN/C2, ECM-APL-J3455-C2R, 3.5" W/J3455/5USB/6COM/2LAN/C2, ECM-APL-E50-C1R(0~+60C), 3.5" W/E3950/5USB/6COM/2LAN/C1, ECM-APL-E40-C1R(0~+60C), 3.5" W/E3940/5USB/6COM/2LAN/C1, ECM-APL-E30-C1R(0~+60C), 3.5" W/E3930/5USB/6COM/2LAN/C1, ECM-APL-E50W-C1R(Wide temp.-40~+85C), 3.5" W/E3950/5USB/6COM/2LAN/C1, ECM-APL-E40W-C1R(Wide temp.-40~+85C), 3.5" W/E3940/5USB/6COM/2LAN/C1, ECM-APL-E30W-C1R(Wide temp.-40~+85C), 3.5" W/E3930/5USB/6COM/2LAN/C1 |
|---|