Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-APL2-A
Series: ECM

The Avalue ECM-APL2-A is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates the Intel® Celeron® J3455 processor, supporting up to 8GB DDR3L 1600/1333MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (2 x HDMI 1.4, 1 x VGA), dual Intel® I210AT Gigabit LAN ports, multiple USB ports (4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0), serial interfaces (2 x RS-232/422/485), and expansion options through dual Mini PCIe slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm, wide voltage input range of 12V to 24V DC, and support for Windows 10 and Linux operating systems, the ECM-APL2-A offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Bottom Layer Soldered
- Intel® Pentium®/Celeron®/Atom™ BGA Processor
- Intel® HD Graphics 500/505
- Single DRAM Socket, Max. Up to 8GB DDR3L 1600&1333MHz
- Triple Display (Dual HDMI, VGA)
- Dual Expansion Slot, 2 Mini PCIe
- DC in +12V ~ +24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455 (2M Cache, up to 2.30 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-Pin DDR3L 1600&1333MHz SO-DIMM Up to 8GB Max. |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528E/ IT8528I |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature, Voltage and FAN Status with Auto Throttling Control |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x mSATA from Mini PCIe |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics 500 (E3930, E3940, J3455, N3350), Intel® HD Graphics 505 (E3950, N4200) |
| Spec. & Resolution | 2 x HDMI 1.4: Max. Resolution 3840 x 2160@30Hz, 1 x VGA: Max. Resolution 1920 x 1200@60Hz |
Expansion
| Expansion | 1 x Full Size Mini PCIe supports mSATA, 1 x Half Size Mini PCIe |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I210AT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x LPC, 1 x SPI |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F), with 0.2m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4." (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC +12V ~ +24V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-APL2-J3455-C3R, 3.5" W/J3455/6USB/2COM/2LAN/C3, ACC-ECMAPL2-SD-2R, Heat spreader for ECM-APL2 N/J series |
|---|