Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-ASL
Series: ECM

The Avalue ECM-ASL is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates Intel® Processor N97, Core™ i3-N305, and Atom® x7000RE series processors, supporting up to 16GB DDR5 4800MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (DP 1.4a, HDMI 2.0b, LVDS/eDP), dual Intel® 2.5GbE LAN ports, multiple USB ports, serial interfaces, GPIOs, and expansion options through M.2 Key-B and Key-E slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm, wide voltage input range of 9VDC to 36VDC, and support for Windows 11 and Linux operating systems, the ECM-ASL offers a robust solution for space-constrained and harsh environments.
Key Features
- Onboard Intel® Processor N97, and Intel® Core™ i3-N305 Processor, Intel Atom® x7000RE series processors
- Bottom Layer Soldered Processor
- Triple Display, DP 1.4a, HDMI 2.0b, 1 x 2CH LVDS/eDP
- Dual Intel® Gigabit Ethernet, 2.5GbE
- Dual Expansion Slot, M.2 Key-B, M.2 Key-E
- DC in +9V ~ +36V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Onboard Intel® Processor N97, and Intel® Core™ i3-N305 Processor, Intel Atom® x7000RE series processors |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 16GB Max. |
| I/O Chipset | EC iTE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltages monitoring, CPU fan speed control |
| TPM | Onboard NuvoTon_NPCT754AADYX supports TPM 2.0 |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Key B), 1 x SATA III |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics |
| Spec. & Resolution | HDMI 2.0b Max resolution 4096 x 2160@60Hz, DP 1.4a Max resolution 4096 x 2160@60Hz, LVDS 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits or eDP 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes) |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key B slot for 3042/3052/2242 size(PCIe x1+USB 3.2 GEN1 + USB 2.0) standard package with 3042 to 3052 bracket + screw set, 1 x M.2 Key E 2230 support CNVi WiFi module (1 x PCI-e x1 & USB 2.0 Signal) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I226V/I226IT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 3 x USB 3.2 Gen2, 1 x USB 2.0 at IO, 2 x USB2.0 by Pin header |
|---|---|
| COM Port | 3 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| MIO | 1 x eSPI, 1 x SIM Card Slot |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | Standard Temperature: 0°C ~ 60°C (-4~140°F) with 0.5m/s Air Flow, Extend Temperature: -40°C ~ 80°C (-40°F ~ 176°F) with 0.5m/s Air Flow for Wide Temp CPU SKU |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4" (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +9V ~ +36V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-ASL-N97-A1R, ECM-ASL/N97/2COM/6USB/2LAN/A1, ECM-ASL-N305-A1R, ECM-ASL/I3N305/2COM/6USB/2LAN/A1, ECM-ASL-7433-A1R, ECM-ASL/X7433RE/2COM/6USB/2LAN/A1, ECM-ASL-7835-A1R, ECM-ASL/X7835RE/2COM/6USB/2LAN/A1 |
|---|