Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-BSWA
Series: ECM

The Avalue ECM-BSWA is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates Intel® Pentium®/Celeron® SoC BGA processors, supporting up to 8GB DDR3L 1600MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (1 x HDMI, 2 x LVDS), dual Gigabit LAN ports (Intel® I211AT), multiple USB ports (4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0), serial interfaces (1 x RS-232/422/485, 5 x RS-232), GPIOs, and expansion options through 2 x Mini PCIe slots (1 full-size with mSATA support, 1 half-size). With a compact form factor of 146mm x 101mm, wide voltage input range of 12V to 26V DC, and support for Windows 7, Windows 10, and Linux operating systems, the ECM-BSWA offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Onboard Intel® Pentium®/Celeron® SoC BGA Processor
- One 204-pin DDR3L SO-DIMM Socket Supports Up to 8GB DDR3L 1600 SDRAM
- Triple Display (HDMI, LVDS, LVDS)
- 1 SATA III, 4 USB 3.0, 2 USB 2.0 ,6 COM, 2 x Mini-PCIe, 8-bit GPIO
- DC in +12V ~ +24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Pentium®/ Celeron® Processor |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-Pin DDR3L 1600MHz SO-DIMM Up to 8GB Max. |
| I/O Chipset | ITE_iT8528VG/FX |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI BIOS, 64Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring SYSTEM Temperature, Voltage and FAN Status with Auto Throttling Control |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x mSATA supported from Mini PCIe |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® Integrated Graphics |
| Spec. & Resolution | HDMI: Max resolution 1920 x 1080@60Hz, LVDS: Max resolution 1920 x 1080@60Hz, LVDS + HDMI+ VGA(by Pin-header), Dual-channel 18/ 24-bit LVDS |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS |
Expansion
| Expansion | 2 x Mini PCIe (1 x Full size Mini PCIe on solder side & with mSATA supported,1 x Half-size Mini PCIe) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I210AT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 7, Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 5 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x LPC, 1 x SPI |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4." (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lb (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V ~ +24V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-BSWA-N3160-B2R, 3.5 W/N3160/1SATA/ALC888S/I210/B2 |
|---|