Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-EHL
Series: ECM
Manufactured byAvalue

The Avalue ECM-EHL is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates Intel® Atom® x6000E and Celeron® processors, supporting up to 32GB DDR4 3200MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (DP 1.4a, HDMI 2.0b, eDP 1.3), dual Ethernet ports (2.5GbE and 1GbE), multiple USB ports, serial interfaces, GPIOs, and expansion options through M.2 Key-B and Key-E slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm and support for Windows and Linux operating systems, the ECM-EHL offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Bottom Layer Soldered Processor
- Single DRAM Socket, Max, Up to 32GB DDR4 3200MTs (non-ECC Supported)
- Triple Display, DP 1.4a , HDMI 2.0b, eDP 1.3
- Dual Expansion Slot, M.2 Key-B, M.2 Key-E
- Dual Intel® Gigabit Ethernet, 2.5GbE
- DC in +9V ~ +36V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Atom® x6000E and Celeron® Processor (with CPU Bottom Mounted), Intel® Celeron® J6412 Processor (1.5M Cache, up to 2.60 GHz), Intel® Celeron® J6413 Processor (1.5M Cache, up to 3.00 GHz), Intel Atom® x6413E Processor (1.5M Cache, up to 3.00 GHz), Intel Atom® x6425RE Processor (1.5M Cache) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 3200MHz SO-DIMM Socket, Supports Up to 32GB Max. (non ECC only) |
| I/O Chipset | EC iTE IT5571 |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring Voltages monitoring |
| TPM | Onboard NuvoTon_NPCT750AADYX (for standard temp) & NPCT754AADYX (for extend temp) supports TPM 2.0co-lay Infineon_SLB9670VQ2.0 |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Key B, 2242), 1 x SATA III |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics |
| Spec. & Resolution | HDMI 2.0b Max resolution 4096 x 2160@60Hz, DP 1.4a Max resolution 4096 x 2160@60Hz, eDP1.3 Max resolution 4096 x 2160@60Hz |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key B, 2242/3042, PCIe x2, or (PCIe x1+USB 3.1 Gen1), or (SATA III + USB 3.1 Gen1), USB 2.0, SIM Slot for SSD/LTE/IO Cards) *Default is PCIe x1/SATA III+USB 3.1 Gen1, 1 x M.2 Key E, 2230, PCIe x1, USB 2.0) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I226LM/I226IT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 2 x USB 3.1 (Gen2 10Gbps), 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 3 x RS232, 1 x RS-232/422/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| MIO | 1 x eSPI, 1 x SIM Card Slot |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | Standard Temperature: 0°C ~ 60°C with 0.5m/s Air Flow, Extend Temperature: -40°C ~ 85°C with 0.5m/s Air Flow. |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4" (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +9V ~ +36V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-EHL-J6412-B1R, ECM-EHL/J6412/1SATA/4COM/6USB/2LAN/B1, ECM-EHL-J6413-B1R, ECM-EHL/J6413/1SATA/4COM/6USB/2LAN/B1, ECM-EHL-X13E-B1R, ECM-EHL/x6413E/1SATA/4COM/6USB/2LAN/B1, ECM-EHL-X25RE-B1R, ECM-EHL/x6425RE/1SATA/4COM/6USB/2LAN/B1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant