Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-EHL3
Series: ECM
Manufactured byAvalue

Avalue ECM-EHL3 is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates Intel® Atom® x6000E and Celeron® processors, supporting up to 32GB DDR4 3200MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (2 x DP++, 1 x LVDS/eDP), triple Ethernet ports (1 x 2.5GbE, 2 x 1GbE), multiple USB ports, serial interfaces, GPIOs, and expansion options through M.2 Key-B, Key-E, and Key-M slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm and support for Windows and Linux operating systems, the ECM-EHL3 offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Bottom Layer Soldered Processor
- Single DRAM Socket, Max, Up to 32GB DDR4 3200MTs (Non-ECC Supported)
- Triple Display, 2 x DP++, 1 x 2CH LVDS (Share with eDP, default LVDS)
- Triple Expansion Slot, M.2 Key-B, M.2 Key-E, M.2 Key-M
- Three Gigabit Ethernet, 1 x 2.5GbE, 2 x 1GbE
- DC in +9V ~ +36V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Atom® x6000E and Celeron® Processor(with CPU Bottom Mounted), Intel® Celeron® J6412 Processor (1.5M Cache, up to 2.60 GHz), Intel® Celeron® J6413 Processor (1.5M Cache, up to 3.00 GHz), Intel Atom® x6413E Processor (1.5M Cache, up to 3.00 GHz), Intel Atom® x6425RE Processor (1.5M Cache) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 3200MHz SO-DIMM Socket, Supports Up to 32GB Max. (non ECC only) |
| I/O Chipset | EC iTE IT5571 |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU & System Temperature Monitoring Voltages Monitoring |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AADYX supports TPM 2.05 |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Key B), 1 x SATA III, 1 x M.2 (Key M) |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics |
| Spec. & Resolution | DP++ Max resolution 4096 x 2160@60Hz, LVDS Max resolution 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits, eDP1.3 Max resolution 4096 x 2160@60Hz |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B-BF eDP to LVDS)share with eDP by switch IC, default LVDS |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key E 2230 supports WiFi module (PCIe x1 & USB 2.0 Signal), 1 x M.2 Key B 3042/2242, standard package with 3042 to 3052 bracket + screw set (with SATA and USB 3.0/USB 2.0, with 1 x SIM card slot, supports WWAN+GNSS or SSD), 1 x M.2 Key M supports 2260 slot, standard package with 2260 to 2242 bracket + screw set, (with 1 x PCIe x1 signa |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I226LM, 2 x I210AT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 1 x 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible, 2 x 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 3 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 2 x USB 3.1 Gen2, 2 x USB2.0 At I/O, 4 x USB 2.0 By Pin Header |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS232, 2 x RS-232/422/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x eSPI, 1 x SIM Card Slot |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C with 0.5m/s Air Flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.75" x 4.13" (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +9V ~ +36V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-EHL3-J6412-A1R, ECM-EHL3/J6412/1SATA/6COM/8USB/3LAN/A1, ECM-EHL3-J6413-A1R, ECM-EHL3/J6413/1SATA/6COM/8USB/3LAN/A1, ECM-EHL3-X13E-A1R, ECM-EHL3/X6413E/1SATA/6COM/8USB/3LAN/A1, ECM-EHL3-X25RE-A1R, ECM-EHL3/X6425RE/1SATA/6COM/8USB/3LAN/A1, ECM-EHL3-J12-A1-1R (Lite version), ECM-EHL3/J6412/2LAN/4COM/woTPM/A1-1R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant