Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-KBLU
Series: ECM

The Avalue ECM-KBLU is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates 7th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 and Celeron® processors, supporting up to 16GB DDR4 2133MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (2 x HDMI 1.4, 1 x LVDS), dual Gigabit LAN ports (Intel® I210AT and I219LM), multiple USB ports (4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0), serial interfaces (5 x RS-232, 1 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through M.2 Key-B and full-size mPCIe slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm, wide voltage input range of 12V to 24V DC, and support for Windows 10 and Linux operating systems, the ECM-KBLU offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Top Layer Soldered Processor
- Single DRAM Socket, Max. Up to 16GB DDR4 2133MT/s
- Triple Display (Dual HDMI, Dual-Ch 18/24-bit LVDS)
- Dual Expansion Slot, M.2 Key-B, Full Size mCPIe
- DC in +12V ~ +24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | 7th Gen. Intel® Core™ i7-7600U (2-Core, 2.8GHz Processor), 7th Gen. Intel® Core™ i5-7300U (2-Core, 2.6GHz Processor), 7th Gen. Intel® Core™ i3-7100U (2-Core, 2.4GHz Processor), Intel® Celeron® 3965U (2-Core, 2.2GHz Processor) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 2133 MHz SO-DIMM Up to 16GB Max. |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x mSATA (Shared mPCIe), 1 x M.2 Key B (zPCIe, USB), 1 x SATAIII |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics 620 (i7-7600U, i5-7300U, i3-7100U), Intel® HD Graphics 610 (Celeron 3965U) |
| Spec. & Resolution | HDMI 1.4: Max resolution 4096x2160@24Hz, LVDS: Max resolution 1920x1080@60Hz |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS |
Expansion
| Expansion | 1 x Full Size mPCIe, 1 x M.2 Key B 2242/3042 with Micro SIM card connector for 3G/4G |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 5 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x LPC, 1 x SPI, 1 x SIM Card Slot |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4." (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lb (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC +12V ~ +24V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-KBLU-7600-B2R, 3.5" W/i7 7600U/6USB/6COM/2LAN/B2, ECM-KBLU-7300-B2R, 3.5" W/i5 7300U/6USB/6COM/2LAN/B2, ECM-KBLU-7100-B2R, 3.5" W/i3 7100U/6USB/6COM/2LAN/B2, ECM-KBLU-3965-B2R, 3.5" W/3965U/6USB/6COM/2LAN/B2 |
|---|