Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-MTL
Series: ECM
Manufactured byAvalue

The Avalue ECM-MTL is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates Intel® Core™ Ultra 5 125H/125U processors, supporting up to 48GB DDR5 5600MHz SO-DIMM memory. Key features include quad display outputs (DP, HDMI, LVDS/eDP), dual 2.5GbE LAN ports, and multiple expansion slots (M.2 Key-B, M.2 Key-E, M.2 Key-M, Mini PCIe). With support for Windows 11 and Linux, and a compact form factor of 146mm x 101mm, the ECM-MTL offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Bottom Layer Soldered Processor
- One 262-pin DDR5 5600MHz SO-DIMM socket, supports up to 48GB Max.
- Four Display, 1 x DP, 1 x HDMI, 1 x 2CH LVDS or eDP, 1 x USB Type C support DP
- Expansion Slot, M.2 Key-B, M.2 Key-E, M.2 Key-M
- Two Gigabit Ethernet, 2 x 2.5GbE
- DC in +12V ~ +24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ Ultra 5 Processor 125U, Intel® Core™ Ultra 5 Processor 125H |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-pin DDR5 5600MHz SO-DIMM socket, supports up to 48GB Max. |
| I/O Chipset | EC iTE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring Voltages monitoring |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT760AABYX supports TPM 2.0 |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Key M, 2280), 1 x M.2 (Key B, 3042/3052/2242), 1 x SATA III |
|---|
Display
| Multiple Display | Four Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® Xe LPG Graphics |
| Spec. & Resolution | 1 x DP 1.4a: Max: 7680 x 4320@30 Hz, 1 x USB Type C support DP: 4096 x 2160@60Hz, 1 x HDMI 2.0b: 3840 x 2160@60Hz, 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) or 1 x eDP: 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes), default LVDS, Note: EDP_LVDS1 Support 1 x LVDS or 1 x eDP |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) or 1 x eDP: 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes) Default LVDS., Note: EDP_LVDS1 Support 1 x LVDS or 1 x eDP |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key M 2280 (with 1 x PCIe Gen4 x4) NVME, 1 x M.2 Key B 3042/3052/2242 (with 1 x PCIe x1 or SATA, USB 3.2 Gen1x1, USB 2.0 with 1 x SIM card slot support WWAN+GNSS) support 5G (3.3V & 3.8V), Only supports one SIM card (co-lay 1 x 10pin FPC connector for uSIM card adapter), 1 x M.2 Key E 2230 support WiFi module (1 x PCIe x1 & USB 2.0 Signal) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I226LM 2.5 Gigabit Ethernet Controller, 1 x Intel® I226V 2.5 Gigabit Ethernet Controller |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 2.0 by pin header, 2 x USB 3.2 Gen 2 x1 at rear I/O, 1 x USB 3.2 Gen 1 x1 at rear I/O + 1 x USB Type-C 5V 3A at I/O (with USB 3.2 Gen 2x2 & DP 1.4a signal display output) |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232, 2 x RS-232/422/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| MIO | 1 x eSPI, 1 x BIOS SPI, 1 x SIM Card Slot |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4" (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V ~ +24V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-MTL-125U-A1R, 3.5" w/U5125U/4COM/8USB/I226/15W/A1, ECM-MTL-125H-A1R, 3.5" w/U5125H/4COM/8USB/I226/28W/A1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant