Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-RLUC
Series: ECM
Manufactured byAvalue

The Avalue ECM-RLUC is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates 13th Gen Intel® Core™ i5/i3 SoC processors, supporting up to 32GB DDR4 3200MHz non-ECC SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (HDMI, DP++, LVDS), dual Gigabit LAN ports, multiple USB ports, serial interfaces, GPIOs, and expansion options through M.2 Key-B, Key-E, and Key-M slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm and support for Windows and Linux operating systems, the ECM-RLUC offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- 13th Gen Intel® Core™ SoC i5/i3 BGA Processor
- 1 x 260-Pin DDR4 3200MHz non-ECC SO-DIMM Socket, Supports up to 32GB Max
- HDMI, DP++, LVDS, Supports up to triple independent display
- 1 x M.2 Key-B, 1 x M.2 Key-E, 1 x M.2 Key-M
- 1 x Intel® i226V, 1x Intel® WGI219V Gigabit Ethernet Controller
- 6 x USB 3.2 Gen1, 3 x USB 2.0
- 2 x RS-232, 3 x RS-232/TTL, 1 x RS-232/485
- DC in +12V
Technical Specifications
System Information
| Processor | 13th Gen. Intel® Core™ SoC i5/i3 BGA Processor, support Up to 15W Max |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 3200MHz non-ECC SO-DIMM Socket, Supports up to 32GB |
| I/O Chipset | ITE: IT8786E-I |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. – 65535sec./min.1sec. or 1min. step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltage monitoring, CPU fan speed control |
| TPM | fTPM |
| Board | 3.5-inch SBC (146mm x 105.1mm) |
Storage
| Storage | 1 x M.2 Key-M 2280 (PCIe x4/SATA) slot for storage NVMe/SATA SSD, *Default PCIe x4., 1 x SATA III |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Iris® Xe Graphics CPU integrated |
| Spec. & Resolution | 1 x HDMI 2.0: 2048 x 1080@60 Hz, 1 x DP++: Max: 4096 x 2340@60 Hz, 1 x LVDS: 1920 x 1200@60 Hz Dual channel 18/24-bits |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1200 Dual channel 18/24-bits LVDS (CapStone CS5211) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key-B 2242/3052 with USB3.2 Gen1x1 or PCIe x1 Signal, SIM card wafer for LTE/IO Cards support WWAN+GNSS or PCIe x1 SSD, and USB2.0., 1 x 6 pin, pitch 1.25mm wafer connector for SIM Card (J_SIM1), 1 x M.2 Key E 2230 support Wi-F module (1 x PCIe x1 Signal), 1 x M.2 Key-M 2280 (PCIe x4/SATA) slot for storage NVMe/SATA SSD, *Default PCIe x4. |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC897 HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out + Mic-in 2in1 3.5mm Jack on rear I/O |
| Audio Amplifier | Nsiway NS4150B Mono Class-D 3W 4Ω x 1 |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® i226V Gigabit Ethernet Controller, 1 x Intel® WGI219V Gigabit Ethernet Controller |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | ATX |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 6 x USB3.2 Gen1, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232, 3 x RS-232/TTL, 1 x RS-232/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO (4 x GPI, 4 x GPO) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C (-4~140°F) with 0.5m/s Air Flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -20 ~ +75°C (-4 ~ +167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.75" x 4.13" (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-RLUC-1335-A1R, 3.5" w/i5-1335U/6COM/9USB/I226,I219V/15W/A1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant