Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-RPL
Series: ECM
Manufactured byAvalue

The Avalue ECM-RPL is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates 13th Gen Intel® Core™ processors, supporting up to 32GB DDR5 4800MHz SO-DIMM memory. Key features include quad display outputs (DP, HDMI, LVDS/eDP), dual 2.5GbE LAN ports, and multiple expansion slots (M.2 Key-B, M.2 Key-E, M.2 Key-M, Mini PCIe). With support for Windows 11 and Linux, and a compact form factor of 146mm x 101mm, the ECM-RPL offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Bottom Layer Soldered Processor
- One 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 32GB Max. (non ECC only)
- Four Display, 1 x DP++, 1 x HDMI, 1 x 2CH LVDS or eDP, 1 x USB Type C support DP
- Expansion Slot, M.2 Key-B, M.2 Key-E, M.2 Key-M
- Two Gigabit Ethernet, 2 x 2.5GbE
- DC in +9V ~ +36V or USB Type C Adapter (20V) Note: DCIN & USB Type C Adapter Can Only Use Either One
Technical Specifications
System Information
| Processor | 13th Gen. Intel® Core™ i7/i5/i3/Pentium® BGA Processor, support Up to 15/28W Max |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 32GB Max. (non ECC only) |
| I/O Chipset | EC iTE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring Voltages monitoring |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT760AABYX/NPCT754AADYX (for extend temperature) supports TPM 2.0 |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Key M, 2280), 1 x M.2 (Key B, 3042/3052/2242), 1 x SATA III |
|---|
Display
| Multiple Display | Four Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics or Iris® Xe Graphics CPU integrated |
| Spec. & Resolution | 1 x DP 1.4: 7680 x 4320@60 Hz, 1 x DP++: 1920 x 1080@60 Hz, 1 x USB Type C support DP: 3840 x 2160@60Hz, 1 x HDMI 2.0b: 3840 x 2160@60Hz, Note: This resolution is actual test result. Intel resolution as below:, 1 x DP 1.4: Max 7680 x 4320@60 Hz, 1 x USB Type C support DP: 4096 x 2304@60Hz, 1 x HDMI 2.0b: 4096x2160@60Hz, 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) or 1 x eDP: 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes), default LVDS, Note: JLVDS1 Support 1 x LVDS or 1 x eDP |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) or 1 x eDP: 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes) Default LVDS., Note: EDP_LVDS1 Support 1 x LVDS or 1 x eDP |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Type M 2280 (with 1 x PCIe Gen4 x4), 1 x M.2 Type B 3042/3052/2242 (with PCIe x1 Gen3, SATA and USB 2.0, USB 3.0, with 1 x SIM card slot, supports WWAN+GNSS or SSD), Only supports one SIM card (co-lay 1 x 10pin FPC connector for uSIM card adapter) support 5G (3.3V & 3.8V), 1 x M.2 Type E 2230 support CNVi and WiFi 6E module (1 x PCIe x1 & USB 2.0 Signal) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I226LM for standard temperature/Intel® I226IT for extend temperature |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 3 x USB 3.2 Gen2, 4 x USB 2.0, 1 x USB Type C support DP/USB 3.2 Gen 1, 5V x 3A |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| MIO | 1 x eSPI, 1 x SIM Card Slot |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | Standard Temperature CPU SKU: 0°C ~ 60°C (-4~140°F) with 0.5m/s Air Flow, Extend Temperature CPU SKU: -40°C ~ 70°C(-40~°158F) with 0.5m/s Air Flow for Wide Temp CPU SKU |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4" (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +9V ~ +36V or USB type C Adapter (20V) Note: DCIN & USB type C Adapter can only use either one. |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-RPL-300-A1R, 3.5" w/U300E/2COM/8USB/I226/15W/A1, ECM-RPL-15S-A1R, 3.5" w/i3-1315UE/2COM/8USB/I226/15W/A1, ECM-RPL-35S-A1R, 3.5" w/i5-1335UE/2COM/8USB/I226/15W/A1, ECM-RPL-65S-A1R, 3.5" w/i7-1365UE/2COM/8USB/I226/15W/A1, ECM-RPL-20S-A1R, 3.5" w/i3-1320PE/2COM/8USB/I226/28W/A1, ECM-RPL-40S-A1R, 3.5" w/i5-1340PE/2COM/8USB/I226/28W/A1, ECM-RPL-70S-A1R, 3.5" w/i7-1370PE/2COM/8USB/I226/28W/A1, ECM-RPL-15W-A1R, 3.5" w/i3-1315URE/2COM/8USB/I226/15W/A1, ECM-RPL-45W-A1R, 3.5" w/i5-1345URE/2COM/8USB/I226/15W/A1, ECM-RPL-65W-A1R, 3.5" w/i7-1365URE/2COM/8USB/I226/15W/A1, ECM-RPL-20W-A1R, 3.5" w/i3-1320PRE/2COM/8USB/I226/28W/A1, ECM-RPL-50W-A1R, 3.5" w/i5-1350PRE/2COM/8USB/I226/28W/A1, ECM-RPL-70W-A1R, 3.5" w/i7-1370PRE/6COM/8USB/28W/I226/B1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant