Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-SKLH
Series: ECM

The Avalue ECM-SKLH is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates 6th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 BGA processors, supporting up to 16GB DDR4 2133MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (2 x HDMI, 1 x LVDS), dual Gigabit LAN ports (Intel® I210AT and I219LM), multiple USB ports (4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0), serial interfaces (1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232), GPIOs, and expansion options through Mini PCIe and M.2 (2242) B-Key slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm, 12V DC input, and support for Windows and Linux operating systems, the ECM-SKLH offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Onboard 6th Gen Intel® Core ™ i7/i5/i3 BGA Processor
- One 260-pin DDR4 SO-DIMM Socket, Supports Up to 16GB DDR4 2133 SDRAM (Only Support Non-ECC)
- Dual-channel 18/24-bit LVDS, HDMI
- Triple Display (LVDS, 2x HDMI)
- 2 SATA III, 1 Mini PCIe, 4 USB 3.0,1 M.2 (2242) B-Key, 2 USB 2.0, 2 COM, 8-bit GPIO
Technical Specifications
System Information
| Processor | 6th Gen. Intel® Core™ i7-6820EQ 4-Core 2.8GHz Processor, 6th Gen. Intel® Core™ i5-6440EQ 4-Core 2.7GHz Processor, 6th Gen. Intel® Core™ i3-6100E 2-Core 2.7GHz Processor |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® QM170 Chipset |
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 2133MHz SO-DIMM Up to 16GB Max. |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature and Voltage with Auto Throttling Control |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x mSATA supported from Mini PCIe, 1 x M.2 Key B supports SATA or PCIe x1/USB |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 7th Gen SoC Integrated Graphics |
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. resolution 4096 x 2160@24Hz, LVDS: Max. resolution 1920 x 1080@60Hz, Dual-channel 18/ 24-bit LVDS |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe supports mSATA, 1 x M.2 Key B 2242 |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2W Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 7, Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 |
| SATA | 2 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x LPC, 1 x SPI |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4." (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lb (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-SKLH-6820-A1R, 3.5W/i7 6820EQ/2SATAIII/2COM/A1 |
|---|